55 gün önce “AB keşke müzakereleri durdursa” diyen Erdoğan: “Hamdolsun üyelik için kararlıyız”

Sadece 55 gün önce AB’ye “‘Müzakereler durdurulsun’ diye karar almışlar. Durdursanız ne yazar, durdurmasanız ne yazar? Keşke öyle bir karar alsalar” diyen Erdoğan, bugün AB’ye övgüler dizdi, 60 yıldır üyelik için kararlı olduklarını söyledi, yeni adımlar atma sözü verdi

55 gün önce “AB keşke müzakereleri durdursa” diyen Erdoğan: “Hamdolsun üyelik için kararlıyız”

Tayyip Erdoğan, Saray’da düzenlenen Reform Eylem Grubu toplantısında 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla bir açıklama yayımladı.

AB’yi bir “siyasi bütünleşme modeline dönüşmek, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi kurucu değerlerini ekonomik ve sosyal kalkınmayla harmanlayarak ilham kaynağı olmak” ile öven Erdoğan, Türkiye’nin AB’ye üyelik çizgisini ısrarla sürdürdüğünü iddia etti:

Ne süreçte karşılaştığımız haksızlıklar ne de ülkemize yönelik yıldırma taktikleri hamdolsun bizim tam üyelik kararlılığımızı etkilemedi. 60 sene önce nasıl kararlıysak bugün de aynı noktadayız. Türkiye’yi “Avrupa ailesinin” dışına atmaya çalışanlara inat, yolumuza ısrarlı bir şekilde devam ediyoruz.

Önümüzdeki süreçte Türkiye-AB ilişkilerinde kazanımları artırmak için yargı reformu, vize serbestisi ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesi gibi adımlara odaklanacaklarını belirten Erdoğan, zaten vize serbestisi için 72 kriterden 66’sının tamamlandığını, kalan 6 adımı da en kısa zamanda atacaklarını öne sürdü.

Erdoğan, vize serbestisinin özellikle ekonomiye, ticarete ve iş adamlarına kolaylık sağlayacağını savundu.

55 gün önce: “Keşke müzakereleri durdursalar”

Erdoğan, bundan sadece 55 gün önce, 16 Mart günü ise tam aksi yönde konuşmuştu. Erdoğan şöyle demişti:

Şu 31 Mart’ı bir geçelim… 31 Mart’tan sonra farklı adımları atacağız. 31 Mart aynı zamanda şu Avrupa Parlamentosu’na bir cevap olacaktır. Karar alıyorlar… Avrupa Parlamentosu hangi kararı alırsa alsın bunun bir kıymeti harbiyesi yok. Hiçbir bağlayıcılığı yok. “AB ile müzakereler durdurulsun” diye karar almışlar. Durdursanız ne yazar, durdurmasanız ne yazar? Keşke öyle bir karar alsalar.

Sendika.Org