1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek isteyenlere polis saldırıları: Çok sayıda gözaltı

İstanbul'da 1 Mayıs'ı kutlamak için Taksim Meydanı'na çıkmak isteyenlere polis saldırıyor. Beşiktaş, Şişli ve Taksim'de çok sayıda kişi gözaltına alındı

1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek isteyenlere polis saldırıları: Çok sayıda gözaltı

İstanbul’da Taksim Meydanı bu yıl da emekçilere kapatıldı. Meydana çıkan tüm yolları tutan polis, 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isteyenleri gözaltına almaya başladı.

1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak üzere Beşiktaş’tan yürüyüşe geçen Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyelerine polis saldırdı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Devrimci Gençlik Dernekleri “Meydanlar halka kapatılamaz!” sloganları ile Sıraselviler Caddesi’nden Taksim Meydanı’na yürüdü. Polis gruba saldırdı. 14 kişi gözaltına alındı.

Gençlik Komiteleri, “Taksim halka kapatılamaz” sloganlarıyla Beşiktaş’tan Taksim’e yürüyüşe girdi. Beşiktaş Çarşı girişinde grubun önünü kesen polis, 26 kişiyi gözaltına aldı.

Haber takibi yapmak üzere Taksim’de bulunan Mücadele Birliği muhabiri Serpil Ünal gözaltına alındı. Ünal, karakolda GBT kontrolü yapıldıktan sonra serbest bırakıldı.

Beşiktaş Barbaros Bulvarı’ndan Taksim’e doğru yürüyüşe geçen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 7 kişi gözaltına alındı.

Mecidiyeköy’den Taksim’e yürümek isteyen İnşaat-İş Sendikası üyesi 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar sağlık kontrolü yapılmak üzere Şişli Etfal Hastanesi’ne götürüldü.

Taksim Meydanı’na çıkmaya çalışan Partizan okurları Veysel Uca, Sevil Doğan, Mustafa Havuç gözaltına alındı.

Taksim Meydanı’nın girişinde “Yaşasın 1 Mayıs” pankartı açan Mücadele Birliği üyesi 6 kişi gözaltına alındı.

Nazife Onay ve Mehmet Dersulu ellerinde, Direnişler Meclisi imzalı “KHK ile katledilen emekçiler için adalet istiyoruz” ve “İşimiz, ekmeğimiz, onurumuz için Taksim’deyiz” yazılı dövizlerle Gezi Parkı yakınlarında gözaltına alındı.

Öğrenci Faaliyeti üyesi 4 kişi, “Geleceğimiz yoksa korkumuz da yok” sloganlarıyla Cihangir’den Taksime yürüdü. Polis eylemcileri gözaltına aldı.

Öte yandan Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi yaşanan hak ihlalleri ve gözaltılara karşı kriz masası oluşturdu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur