Ziya Gül, Trabzon’da okurlarıyla buluştu

1980 öncesinde Karadeniz bölgesinde devrimci mücadelenin simge isimlerinden biri olan Ziya Gül, “Giresun Yol Hikayeleri” adlı kitabının imza ve söyleşi etkinlikleri kapsamında Trabzon’da okurlarıyla buluştu

Ziya Gül, Trabzon’da okurlarıyla buluştu

1980 öncesinde Karadeniz bölgesinde devrimci mücadelenin önde gelen isimlerinden biri olan Ziya Gül, Ayrıntı Yayınları’ndan yeni çıkan “Giresun Yol Hikayeleri” adlı kitabının imza ve söyleşi etkinlikleri kapsamında Trabzon’daydı. Gül, 20 Nisan 2019 Cumartesi günü, Merkez Ortahisar ilçesinde Ruhi Türkyılmaz Sanatevi’nde ardından Tonya ilçesinde TOY-DER lokalinde okurlarıyla buluştu.

Gül, kitabında 27 Mayıs (1960) darbesinden günümüze Giresun ve çevresinde tanık olduğu siyasal ve sosyal mücadeleleri anlatıyor.

Söyleşi sırasında yaptığı konuşmasında Gül, Devrimci Yol, Devrimci Öğretmen, Devrimci Memur ve Dev-Genç çalışmalarına katılan insanların emeklerinin unutulmaması ve gelecek kuşakların verilen mücadeleleri öğrenmesini istediği için kitap yazmaya karar verdiğini söyledi.

Ziya Gül kimdir?

Giresun Devrimci Yol Davası’ndan yargılanan ve 5 buçuk yıl hapishanede yatan Gül, 1975 yılında Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) Eynesil Şubesi kurucu başlanlığı ve 1977-1978 yıllarında Giresun TÖB-DER başkanlığı yapmıştır. Bu görevlerinin yanı sıra bölgede yapılan onlarca fındık mitinginin de örgütlenme çalışmalarına katılmıştır.

Halen Giresun’un Eynesil ilçesinde yaşayan Ziya Gül, aynı zamanda gazeteci ve İstanbul Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’ün babasıdır.

Sendika.Org