Yatırımcılar Albayrak’ın konuşmasını FT’ye değerlendirdi: “Gördüğüm en kötü performanslarından biri”

Washington'da sermaye sahiplerinden finansman desteği talep eden Berat Albayrak'ın konuşmasını değerlendiren uzmanlar, Albayrak'ın güven vermediğini ve konuşmasında bir şey anlamadıklarını söylediler

Yatırımcılar Albayrak’ın konuşmasını FT’ye değerlendirdi: “Gördüğüm en kötü performanslarından biri”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, G-20, Dünya Bankası ve IMF toplantıları için gittiği Washington’da Batılı sermaye temsilcileri ve yatırımcılarla bir araya geldi. Türkiye’nin borçluluk krizine çözüm olarak büyük sermaye sahiplerinden finansman desteği talep etti.

Albayrak 2018 yılı içerisinde benzer görüşmeleri Londra’da ve Washington’da gerçekleştirmiş, yatırımcılardan borç istemişti. Nitekim Albayrak talebi karşılık görmemişti. Son gerçekleşen görüşmeyi değerlendiren uzmanların yorumlarına bakıldığında Albayrak yine olumlu bir sonuç alamadı.

Financial Times’in haberine göre,  Albayrak ile özel toplantılar yapan az sayıda yatırımcıdan biri, karşılaşmanın “felaket” olduğunu ve “Bu güne kadar gördüğüm maliye bakanları arasında en kötü performanslarından biri” olduğunu söyledi.

Görüşme JPMorgan ev sahipliğinde gerçekleşti

Toplantıya, birkaç hafta önce Türkiye’de iki soruşturmaya konu olan ABD yatırım bankası JPMorgan tarafından ev sahipliği yaptı.

BDDK ve SPK açıklama yaparak JP Morgan’ın yayımladığı raporun, yanıltıcı içerikleri nedeniyle, hisse senetleri üzerinde spekülatif etki yarattığı şikayetleri üzerine inceleme başlattığını duyurmuştu.

İkna edici değil

Financial Time’nin haberine göre, toplantıya katılım gösteren yatırımcıların büyük çoğunluğunu Albayrak’ın konuşmasını ikna edici bulmadı. Albayrak’ın serbest piyasa ekonomisine, enflasyonun düşeceğine ve bankacılık sektörünün korunacağına dair açıklamalarının yatırımcıları yeniden güven verme konusunda yetersiz kaldı.

Bir yatırımcı Albayrak’ın konuşmasını şöyle özetledi:

Fikirlerimin değişmesini istedim, ama olmadı.

Bir başka yatırımcı ise Albayrak’ın sorulan sorulara inandırıcı yanıt vermekte başarısız olduğunu söyledi ve şunları ekledi:

Albayrak’ın ekibinde olan ve not alanlar için üzülüyorum. Çünkü ben söylemeye çalıştığı hiçbir şeyi anlamadım.

Vakit kaybetme, direkt IMF’ye git

Ekonomist Timothy Ash, Twitter üzerinden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a “Yatırımcı toplantılarıyla vakit kaybetme, doğrudan IMF’ye git” tavsiyesinde bulundu.

Ünlü yatırımcı Ash, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Albayrak’ın yerinde olsaydım, Washington’daki yatırımcı toplantılarını iptal eder, S-400 meselesini çözmeye odaklanır, IMF ile oturur yeni IMF programın nasıl şekillendirileceğini netleştirirdim. D.C.’de başka konularla vaktinizi boşa harcamayın” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur