Tutuklu ailelerinden çağrı: Çocuklarımızın ölümlerine seyirci kalmayalım

Gebze Cezaevi’ndeki nöbet eylemleri engellenen aileler, HDP Gebze İlçe binasında yaptıkları açıklamada, "Çocuklarımızın ölümlerine seyirci kalmayalım" çağrısı yaptı

Tutuklu ailelerinden çağrı: Çocuklarımızın ölümlerine seyirci kalmayalım

Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevine başlayan tutsakların ailelerinin Gebze M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi önünde başlattıkları nöbet 6’ncı gününde de devam ediyor.

Polis tarafından engellenen aileler, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gebze İlçe binasına geçerek basın toplantısı gerçekleştirdi.

Nöbet eyleminde olan Sabiha Bozan, “Çocuklarımız İmralı’da tecridin kaldırılması için bir eylem başlattı. Gelin hep beraber bir adım atalım. Çocuklarımızın ölümlerine seyirci kalmayalım. Anneler, ‘bizi öldürseniz de kesseniz de biz eylemimizi sürdüreceğiz’ diyor. Yaşlı annelerimiz adım atamıyorlar. Hasta halleriyle gelip burada bekliyorlar” diyerek tecridin kaldırılmasını istedi.

“Güvenlik güçleri çok gaddarca davranışlarda bulunuyor”

Cezaevi önünde yaklaşık 6 kadın olduklarını ve her kadın başına onlarca polis düştüğünü belirten Bozan, “Güvenlik güçleri çok gaddarca davranışlarda bulunuyor, hakaret ediyorlar. Bugün etrafımızı sardılar. Biz buraya savaşa, her şeyi yıkmaya, dağıtmaya gelmedik. Bizi buraya getiren vicdanımızdır. Çocuklarımız açlık grevindeyken seyirci kalamayız” dedi. Kadınlar olarak dünyaya çağrı yaptıklarını ifade eden Bozan, “Ölümlere seyirci kalmayın. Eğer bu devlette demokrasi varsa tecridin kaldırılması için adım atmalıdır. Ama gelip bize, ‘çocuklarınızı ikna edin, açlık grevlerini bıraksınlar’ diyor. Biz çok mu istiyoruz açlık grevinde olmalarını? Biz anneler barış, eşitlik ve adalet istiyoruz. Türkiye’deki demokrat insanlara sesleniyorum. Duyarlı olsunlar” ifadelerini kullandı.

“Cenazelerimiz insanlık dışı uygulamalarla gömüldü”

Cezaevlerinde yaşanan ölümleri hatırlatan Cemile Çiftçi de, “Cenazeler ailelerinden kaçırıp gece saatlerinde insanlık dışı uygulamalarla gömüldü” dedi. Tecrit kalkmadan çocuklarının açlık grevine son vermeyeceğini dile getiren Çiftçi, “Çocuklarımıza destek vermek için nöbet eylemlerini sürdüreceğiz. Geç olmadan, hemen şimdi bir adımın atılması ve çocuklarımızın açlık grevlerini sonlandırılmasını istiyoruz” dedi.

Fehime Ekmez de “Çocuklarımız yemek yemiyor, içemiyor ve uyumuyorlar. Midelerinden kan geliyor. Kan kusuyorlar. Çocuklarımız için bir adım atılsın” dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı