Trump’ın Türkiye Büyükelçisi adayından S-400 için ‘yaptırım’, yerel seçim için ‘demokrasiye saygı’ mesajı

Trump’ın Türkiye Büyükelçiliği’ne aday gösterdiği David Michael Satterfield, S-400 konusunda Türkiye’yi doğru tercihte bulunması için çalışacağını söyledi, yerel seçimlerle ilgili “Türkiye’den demokrasiye saygı göstermesini bekliyoruz” dedi

Trump’ın Türkiye Büyükelçisi adayından S-400 için ‘yaptırım’, yerel seçim için ‘demokrasiye saygı’ mesajı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye Büyükelçiliği için aday gösterdiği David Michael Satterfield, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nin adaylık oturumunda soruları yanıtladı.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre; oturumda Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almasıyla ilgili sorularla karşılaşan Satterfield, Türkiye’nin bu adımı atması halinde F-35 programının parçası olamayacağının en yüksek düzeyde bir mesaj olarak açık şekilde iletildiğini söyledi.

Başkan Yardımcısı Mike Pence’in “Türkiye tercihini yapmalı” sözünü hatırlatan Satterfield, “Büyükelçiliğim onaylanırsa Türkiye’nin doğru tercihi yapması için çalışacağım” dedi.

Satterfield, Türkiye’de NASA çalışanı Serkan Gölge dahil tutuklu bulunan ABD vatandaşlarının tümü serbest kalana kadar çaba sarf edeceğini de belirtti.

Yerel seçim yorumu: “Türkiye’den demokrasiye saygı göstermesini bekliyoruz”

Bir senatör ise Satterfield’a “İstanbul’daki seçim sonuçları manipüle edilirse nasıl karşılık vermeliyiz?” sorusunu sordu.

Soruya varsayımlar üzerinden yanıt veremeyeceğini ifade eden Satterfield, “Adil ve özgür seçimler her demokrasinin önemli bir parçası. Türkiye bir demokrasi ve Türkiye’den de buna saygı gösterilmesini bekliyoruz” dedi.

Yakın Doğu ilişkilerinden müsteşar, Astana’da gözlemci

David Michael Satterfield, ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Yakın Doğu ilişkilerinden sorumlu müsteşar olarak görev yapıyor.

Türkiye-Rusya-İran arasındaki Astana sürecine ABD’nin gözlemcisi olarak katıla Satterfield, Türkiye Büyükelçisi olmak için Senato’daki oylamayı bekliyor.

Sendika.Org