Sudan’da askeri darbe: Ömer el-Beşir görevden alınıp tutuklandı

Aylardır rejim karşıtı eylemlerin sürdüğü Sudan’da askeri darbe gerçekleşti. Savunma Bakanı Orgeneral Avad Muhammed Ahmed bin Avf, 30 yıldır ülkeyi yöneten Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in görevden alındığını ve tutuklandığını açıkladı

Sudan’da askeri darbe: Ömer el-Beşir görevden alınıp tutuklandı

Aylardır rejim karşıtı eylemlerin sürdüğü Sudan’da ordu, devlet televizyonu binasını kuşattı ve bazı askerler içeriye girdi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, başkent Hartum sokaklarında asker ve ordu bünyesindeki Hızlı Destek Kuvvetleri mensuplarının konuşlanırken, devlet televizyonu ve radyosunda sabahın erken saatlerinden itibaren ulusal marşlar ve şarkılar yayınlanmaya başladı.

İlerleyen saatlerde Sudan Savunma Bakanı Avad Muhammed Ahmed bin Avf, Sudan devlet televizyonundan halka hitap etti.

Ömer el-Beşir’in artık Sudan Devlet Başkanı olmadığını açıklayan Ahmed bin Avf, 2 yıl sürecek bir geçiş döneminin ardından seçimlere gidileceğini ve yeni bir anayasa hazırlanacağını açıkladı.

Ahmed bin Avf, Ömer el-Beşir’in halen ev hapsinde tutulduğunu duyurdu.

Eylemcilerden gösterilere devam edilmesi çağrısı

Sudan ordusu ülkede 1 ay boyunca bu akşam yerel saatle 18:00’den başlamak üzere akşam ve gece sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Sudan’ın resmi haber ajansı SUNA da ulusal istihbarat ve güvenlik servisinin, ülkedeki tüm siyasi mahkumların serbest bırakıldığını duyurduğunu bildirdi.

Rejim karşıtı eylemleri düzenleyen gruplar ise halktan sokaklardan ayrılmaması ve Savunma Bakanı Avad bin Avf’a karşı gösterilerin devam edilmesi çağrısında bulundu.

Eylemciler yalnızca Ömer el-Beşir’in değil tüm bakanların görevlerinden ayrılmalarını talep ediyordu.

Sabahki gelişmeler

İlk olarak Lübnan merkezli El-Meyadin televizyonu, Sudan ordusunun, Ömer el-Beşir ve hükümetini görevden alma kararı aldığını duyurdu.

Katar merkezli El-Cezire de Sudanlı askerler tarafından, Beşir’e görevden alındığı bildirildi.

Son olarak İngiliz haber ajansı Reuters, Beşir’in görevi bırakmayı kabul ettiğini ve geçici konseyin kurulması için görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.

Ajans ayrıca, Sudan askerlerinin, Beşir’in partisi İslami Hareket’in genel merkezine baskın düzenlediğini de bildirdi.

Dubai merkezli El-Hadas televizyonuna konuşan Kuzey Darfur eyaleti Üretim ve Ekonomik Kaynaklar Bakanı Adil Mehcup Hüseyin de “Devlet Başkanı Beşir görevden ayrıldıktan sonra iktidarı üstlenecek bir askeri konseyin oluşturulması için istişareler yapılıyor” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı da kuşatıldı

Görgü tanıkları, ordunun başkent Hartum’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı binasını da kuşattığını ifade etti.

Öte yandan, Muhalif Sudan Meslek Odalarının (SPA) çağrısına uyan binlerce Sudanlı, başkentteki ulusal ordu karargahına doğru yürüdü.

Askerler iktidar partisi liderlerini gözaltına almaya başladı

Sudan’da siyasi kaynaklar, askerlerin iktidardaki Ulusal Kongre Partisi liderlerini gözaltına almaya başladığını belirtti.

Uçak seferleri durduruldu

Hartum Uluslararası Havalimanında uçak seferleri durdurulurken gelen uçakların inişine izin veriliyor.

5 günde en az 21 ölü

Muhalif, Sudan Merkezi Doktorlar Komitesi, dün (10 Nisan) sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, 6 Nisan’dan bu yana süren gösterilerde 5’i asker 21 kişinin hayatını kaybettiğini kaydetti.

Komite ayrıca, kolluk kuvvetlerinin saldırıları sonucu 153 kişinin de yaralandığını ifade etti.

Sendika.Org