Sudan: Ordu yönetimin bir hafta içerisinde sivilleştirileceği sözünü verdi

Ömer el-Beşir'in devrilmesinin ardından Sudanlıların sivil yönetim talebi ile sürdürdüğü eylemler sonuç verdi. Askeri Geçiş Hükümeti'nin başında bulunan Korgeneral Abdülfettah Abdülrahman el-Burhan yönetimin bir hafta içerisinde sivilleşeceği yönünde söz verdi

Sudan: Ordu yönetimin bir hafta içerisinde sivilleştirileceği sözünü verdi

Sudan’da ekmek fiyatlarına yapılan zamlara karşı başlayan protestolar 30 yıllık diktatör Ömer el-Beşir’in istifa etmesi talebiyle aylar boyu sürdü. Sudan halkının mücadelesi sonucunda el-Beşir, 11 Nisan günü Sudan Silahlı Kuvvetleri’nin yaptığı darbeyle iktidardan alındı. El-Beşir’in ardından ise göreve Savunma Bakanı Avad bin Avf geçti. Fakat bir gün sonra yapılan ikinci bir darbe ile Avf da görevden alındı ve yerine Korgeneral Abdülfettah Abdülrahman el-Burhan geçti. Suudilere yakınlığıyla bilinen el-Burhan, göreve geldiği günden bu yana yönetimin sivilleştirilmesi için gereken adımları atacağını söylüyordu.

Bununla birlikte el-Beşir’in devrilmesinin ardından Sudan halkı sivil yönetim talebiyle Genelkurmay Başkanlığı önündeki eylemlerini sürdürüyordu. Özgürlük ve Değişim Deklarasyonu Güçleri, 18 Nisan’da yaptığı açıklama ile birlikte bugün sivil geçiş hükümetinde yer almasını öngördükleri isimleri açıklayacaklarını duyurmuştu.

AFP’nin aktardığına göre, el-Burhan bugün bir açıklama yaparak yönetimin bir hafta içerisinde sivilleştirileceği sözünü verdi. Ayrıca el-Burhan, devrik diktatör el-Beşir’in evinde torbalar içerisinde, 100 milyon doları aşkın değerdeki nakit paranın bulunduğunu da doğruladı.

İlgili haberler:

Sendika.Org