Sudan muhalefeti ile ordu masaya oturdu: Özgürlük ve Değişim Deklarasyonu Güçleri’nden 10 talep

Ömer el-Beşir'in devrilmesinin ardından Sudan toplumsal muhalefeti bileşenlerinden oluşan Özgürlük ve Değişim Deklarasyonu Güçleri, Sudan ordusu ile ilk kez masaya oturdu, 10 talebini iletti

Sudan muhalefeti ile ordu masaya oturdu: Özgürlük ve Değişim Deklarasyonu Güçleri’nden 10 talep

Ömer el-Beşir’in diktatörlüğünün 30’uncu yılında darbeyle devrilmesinin ardından 13 Nisan’da Özgürlük ve Değişim Deklarasyonu Güçleri ile Sudan ordusu arasında geçiş sürecine ilişkin bir görüşme yapıldı. Görüşmede, orduya 10 maddelik bir talep listesi iletildi.

Özgürlük ve Değişim Deklarasyonu bileşenlerinden Sudan Profesyoneller Birliği’nin dün (14 Nisan) resmi internet sitesinde yayımladığı açıklamaya göre, Sudan ordusuna iletilen talepler şöyle:

  1. Biz, Sudan halkının görüşünü, Özgürlük ve Değişim Deklarasyonu’nda imza sahibi güçler olarak belirttik. Bu güçlerin üzerinde uzlaştığı en önemli madde, iktidarın bir an önce sivil geçiş hükümetine devredilmesidir. Bu hükümet, 4 yıl boyunca ordunun koruması altında ülkeyi yönetecektir.
  2. Savaşın bir an önce sonlandırılması ve barış tesis edilmesi geçişin öneceliklerindendir. Ülkemizin geçmişteki hatalarının tekrarlamaması için silahlı grupların geçiş anlaşmasının bir parçası olması gereklidir. Dahası, ötekileştirilmeye bağlı sorunlar açıkça belirtilmelidir; geçmişteki şikâyetler ve ihlaller geçici adalet mekanizmalarınca ele alınmalıdır.
  3. Ulusal Kongre Partisi feshedilmeli, mal varlığı devlete devredilmelidir.
  4. [El-Beşir rejimine bağlı] Güvenlik aygıtları, Halk Savunması ve Ulusal Kongre Partisi milisleri dağıtılmalıdır.
  5. El-Beşir rejiminin tutukladığı kişilerin adları ve tutuklandıkları yerler açıklanmalıdır.
  6. Ulusal Kongre Partisi’nin güvenlik aygıtları üzerindeki kontrolü ortadan kaldırılmalıdır.
  7. Yargı kurumlarında ve kamu hizmetlerinde yeniden yapılandırma ve reform şarttır. Yargının ulusallığı ve tarafsızlığı tesis edilmelidir.
  8. Devletin ekonomi kurumlarında reform yapılmalı ve bunlar derin devletin kontrolünden kurtarılmalıdır.
  9. Özgürlükleri sınırlayan tüm yasalar ve kadını baskı altına alan tüm düzenlemeler ile yasal çerçeveler, kapsamlı yasal düzenlemeler yapılarak ortadan kaldırılmalıdır.
  10. Devrimi savunduğu gerekçesiyle gözaltına alınan yetkililer ve askerler de dahil olmak üzere tüm siyasi tutsak ve mahpuslar serbest bırakılmalıdır.

Taleplerin karşılığında ise Sudan ordusu, Ulusal Kongre Partisi’nin mal varlığının devlete devri, tutsakların serbest bırakılması, sınırlayıcı yasaların yürürlükten kaldırılması ve güvenlik aygıtının yeniden inşası konularında çalışmaların devam edeceği yönünde söz verdi.

Ne olmuştu?

Zamlara karşı başlayan ve 30 yıllık diktatör Ömer el-Beşir’in istifa etmesi talebiyle Aralık 2018’de eylemler başlamış, 11 Nisan 2019’da ise Sudan ordusu El-Beşir’i darbeyle devirmişti.

Askeri darbenin ardından Savunma Bakanı Avad bin Avf, halkın sivil geçiş hükümeti talebine rağmen ülkenin, kendisinin başında olduğu bir askeri geçiş hükümeti ile 2 yıl boyunca yönetileceğini, 3 ay OHAL ve 1  ay boyunca da karartma uygulanacağını açıklamıştı. Bu açıklamasının ardından Bin Avf, ikinci bir darbe sonucunda görevden alındı.

Askeri geçiş hükümetinin başına ise Suudilere yakınlığıyla bilinen Abdülfettah Abdülrahman el-Burhan geldi. El-Burhan, Ömer el-Beşir rejimine yönelik eylemlerde gözaltına alınanların serbest bırakılacağını duyurdu.

Diğer yandan Sudan halkının Genelkurmay Başkanlığı önündeki eylemleri devam ediyor. Bu eylemler, önce Bin Avf’ın gidişini, ardından yerine gelen El-Burhan’ın “sivil geçiş” ve eski rejimin kalıntılarını ortadan kaldırmaya yönelik çabaların sürmesi konularında teminat vermesini sağladı.

İlgili içerikler:

Sendika.Org