Sinema emekçileri: OG Medya ve Netflix Türkiye, setteki iş cinayeti ile ilgili açıklama yapmalı!

Sinema emekçileri, Atiye dizisi setinde Hasan Karatay'ın yaşamını yitirdiği iş cinayetine dair detayları paylaşarak set çalışanlarının olumsuz çalışma koşullarının iyileştirilmesini istedi

Sinema emekçileri: OG Medya ve Netflix Türkiye, setteki iş cinayeti ile ilgili açıklama yapmalı!

Oyuncular Sendikası, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, BİROY Sinema Oyuncuları Meslek Birliği, Sinema TV Sendikası, Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD), Sinema Emekçileri Sendikası (Sine-Sen), Kamera Asistanları Derneği (KAD) ve Oyuncular Sendikası, geçtiğimiz günlerde OG Medya’nın yapımcılığını üstlendiği Atiye (The Gift) isimli Netflix internet dizisinin setinde boya yaptığı sırada merdivenlerden düşerek yaşamını yitiren meslektaşları Hasan Karatay için Sinema TV Sendikası’nda basın toplantısı düzenledi.

Sinema TV Sendikası’nın Şişli’de bulunan binasında yapılan açıklamada ortak açıklamayı Sinema TV Sendikası Yönetim Kurulu üyesi Tuba Ataç okudu.

“Hasan Karatay, SGK girişi yapılmadan çalıştırılmıştır”

Meslektaşları Karatay’ın 5 Nisan’da ağır yaralandığını, 9 Nisan’da da yaşamını yitirdiğini söyleyen Ataç, “Acı olay Dolapdere’de bulunan bir sanat galerisinde, ertesi gün başlayacak olan setin hazırlık aşamasında gerçekleşmiştir. Hasan Karatay, 5 Nisan günü saat 18.00 civarında sanat ekibi tarafından duvarları boyamak üzere sete çağrılmış, yapımcı şirket tarafından SGK girişi yapılmadan çalıştırılmıştır. Kaza anında, sette iş güvenliği uzmanı ve sağlık personeli olmadığı için ilk müdahale ekip arkadaşları tarafından yapılmış, daha sonra 112 acil servis aranmıştır” dedi.

OG Medya yetkililerine ilettikleri toplantı talebini yinelediklerini söyleyen Ataç, “Söz konusu projenin yapımcılığını üstlenen OG Medya ve Netflix Türkiye’den, yaşanan acı olaya ilişkin kamuoyuna derhal ‘detaylı’ bir açıklama yapmasını talep ediyoruz. Ayrıca sette, kazadan sonra dahi ‘tam zamanlı’ iş güvenliği uzmanı istihdam edilmediğine dair iddialara da OG Medya acilen cevap vermelidir” ifadelerine yer verdi.

Ataç, üst işveren Netflix, Türkiye’nin İKSV ile İstanbul Film Festivali kapsamında ortaklaşa hazırladığı “Hakan: Muhafız” dizisinin gala ve parti organizasyonlarını herhangi bir açıklama yapmadan gerçekleştirmiş olmalarını ve setin ertesi gün hiçbir şey olmamış gibi devam etmesini duyarsızlık ve saygısızlık olarak gördüklerini belirterek kınadıklarını ekledi:

İçinde, dizide görev alan bazı oyuncu arkadaşlarımızın da bulunduğu kişilerin, kamuoyuna yansıyan bu acı olayın ‘kader’ veya ‘kendi hatası’ şeklinde yansıtması bizleri derinden üzmüştür. Bu açıklamalar yapımcının kazadaki sorumluluğunu, iş arkadaşımızın güvencesiz ve sigortasız çalıştırıldığı gerçeğini gizleyemez.

Sektörde çok ciddi denetim ve yaptırım eksiği olduğunun altını çizen Ataç, yapılması gerekenleri şöyle ifade etti:

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, setlerde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini almayan yapım şirketlerine ciddi ve caydırıcı yaptırımlar uygulanmalıdır. Set öncesi ve sırasında çalışma ortamında bulunan işçilerin yani bizlerin, yapımcı tarafından sigortalandığımız, işçi sağlığı ve güvenliği koşulların sağlandığı bir çalışma ortamı istiyoruz. Sektörün bu olumsuz çalışma şartları derhal değişmelidir.

“17-18 saat çalıştırmak bu cinayetlere neden oluyor”

Ortak açıklamanın okunmasının ardından diğer kurum temsilcileri de söz aldı.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi adına söz alan Murat Çakır, “2019 yılındayız, bu dönemde sinema sektöründe sigortasız çalışan birçok arkadaşımız var. Yerel seçimler için verilen bu çaba, bu konuda verilmiş olsaydı bugün bu cinayet yaşanmayacak” ifadelerini kullandı.

Sine-Sen Genel Başkanı Zafer Ayden de “Sigortasız çalıştırmak, 17-18 saat çalıştırmak bu cinayetlere neden oluyor. Bu cinayetlerin yaşanmaması için bir an önce setlerde örgütlenmemiz lazım. Bu olay kaza değil iş cinayetidir. İş cinayeti demekten kaçınmamalıyız” dedi.

Sendika.Org