Sarı Yelekliler 22. kez sokakta: Eylemler yasaklara rağmen sürüyor

Sarı Yeleklilerin eylemleri 22. haftasını geride bıraktı. Toulouse'da yasağa rağmen sokağa çıkan Sarı Yeleklilerden 23'ü gözaltına alındı, 2'si ağır yaralandı

Sarı Yelekliler 22. kez sokakta: Eylemler yasaklara rağmen sürüyor

Fransa’da 18 Kasım 2018’den bu yana eylemlerini sürdüren Sarı Yelekliler, 22. haftayı geride bıraktı. Başkent Paris’teki Nation Meydanı’nda toplanan eylemciler, Republique Meydanı’na kadar yürüdü. Polis eylemcilere biber gazı ile saldırdı, 15 kişiyi gözaltına aldı. Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi’nin lideri Jean-Luc Melenchon da eyleme katılarak Sarı Yeleklilere destek verdi.

Polis, Champs-Elysees Caddesi’nde eylem yapması yasaklanan Sarı Yeleklileri uzak tutmak için Charles de Gaulle Etoile Meydanı’nı çevreleyen sokaklar ile Elysee Sarayı ve Ulusal Meclis civarını abluka altına aldı.

Lille, Lyon ve Toulouse kentlerinin merkezlerinde de eylem yapılmasına izin verilmedi.

Toulouse’da eylem yasağına rağmen sokağa çıkan Sarı Yelekliler, bir iş aracını ateşe verdi. Polisin biber gazı kullandığı eylemde 23 kişi gözaltına alındı ve 2 kişi ağır yaralandı.

Bordeaux, Marsilya, Strazburg ve Montpellier gibi kentlerde de eylemler düzenlendi.

13 Nisan’da ülke çapında düzenlenen eylemlere İçişleri Bakanlığına göre 31 bin kişi, Sarı Yeleklilere göre ise 80 bin 500 kişi katıldı.

Sendika.Org