Samsun’da kadınlar çocuk istismarına karşı sokağa çıktı

Samsun'da kadınlar, İstanbul Küçükçekmece'de 5 yaşındaki bir çocuğun cinsel istismara maruz bırakılmasına karşı basın açıklaması yaptı

Samsun’da kadınlar çocuk istismarına karşı sokağa çıktı

İstanbul Küçükçekmece’de 5 yaşında bir çocuğun cinsel istismara uğramasına karşı Samsun’da kadınlar Süleymaniye geçidinde bir araya geldi. “İstismarı aklama, suça ortak olma!” , “AKP elini çocuklardan çek!” sloganları atan kadınlar basın açıklaması yaptı.

Açıklamada kadınlar Türkiye’de cinsel suçların yüzde 46’sı çocuklara karşı işlendiğine ve yılda ortalama 8 bin çocuk istismara uğradığına dikkat çekti. Türkiye’de çocuk istismarı ile ilgili dava sayısı son 10 yılda yaklaşık 3 kat arttığını söyleyen kadınlar açıklamanın devamında “Türkiye’de çocuk istismarının giderek yaygınlaştığını ve çocuk istismarını önlemek için adım atması gereken yetkililerin bu artış karşısında hiçbir somut önlem almadıklarını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Kadınlar, tacizi, tecavüzü, çocuk istismarını önlemek adına mücadele etmeye ve sokaklarda, meydanlarda seslerini yükseltmeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Sendika.Org