Samsun Büyükşehir Belediyesi boş koltuklar için 808 bin lira harcamış

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin, Rusya Havayolu şirketine verilen garanti yolcu şartlı direk uçuşlar için 808 bin dolar harcadığı ortaya çıktı

Samsun Büyükşehir Belediyesi boş koltuklar için 808 bin lira harcamış

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi yeni dönem ilk komisyon toplantısını yaptı. Başkanvekili Nihat Soğuk, komisyon başkanlarının seçilmesinin ardından belediye meclis üyelerinin yönelttiği soruları cevapladı. Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre Soğuk, 2018 yılında temsil ve tanıtım giderlerinin oldukça yüksek olmasının nedeninin Rusya’ya yapılan ve Rusya Havayolu şirketine verilen “garanti yolcu şartlı” direk uçuşlardan kaynakladığını söyledi. Soğuk, söz konusu gideri “Harcama, Samsunumuzun yurt içi ve yurt dışındaki açılımları içindi. Samsunumuzun tanıtılması çok önemliydi” diye savundu.

Boş koltuklar için para ödendi

Dönemin Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Yusuf Ziya Yılmaz zamanında, 2018 yılının Nisan ayında, haftada 2 kez olarak başlatılan Samsun-Krasnadar uçak seferleri, Yılmaz’ın 24 Haziran’da milletvekili olmasından sonra koltuğuna oturan Zihni Şahin Eylül döneminde sonlandırılmıştı. Şahin, her seferde boş koltuklar için Rusline şirketine ödenen yaklaşık 10 bin doları vermeyince, uçuşlar da sona ermişti.

808 bin liralık tanıtım faturasının içerisinde uçak seferlerinin yanı sıra Rus bloggerlara harcanan paranın da olması dikkat çekti. Ayrıca belediyenin 2 otobüsü, Rusya’nın Krasnoda kentinin en işlek caddelerinde “Samsun sizi bekliyor” sloganıyla dolaştırıldı. 4 dev ekranda da Samsun’u tanıtıcı reklamlar yayınlandı. Ancak belediyenin tüm bu çalışmasının, kente Rusya’dan gelen turistlerde artış yaşatmadığı gözlendi.

Sendika.Org