RTÜK, Sözcü’ye ve okurlarına yönelik hakareti suç saymadı

RTÜK, Cem Küçük ve Fuat Uğur'un Sözcü hakkında "it, köpek, haysiyetsiz, ahlaksız, foseptik çukuru" gibi ifadeleri "özgürlük" sayarak ceza vermedi

RTÜK, Sözcü’ye ve okurlarına yönelik hakareti suç saymadı

TGRT’deki Medya Kritik programında sunucular, Sözcü gazetesi ve okurları için “it, köpek, morfinlenmiş, haysiyetsiz, ahlaksız, foseptik çukuru, bidon kafa” demişti.

Sözcü gazetesinden Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, RTÜK, Sözcü’ye yönelik ağır hakaretleri “İfade özgürlüğü” saydı. Fuat Uğur ve Cem Küçük’ün TGRT’deki programda Sözcü gazetesi ve yazarları ile gazetenin sahibi Burak Akbay’a yönelik, küfür ve tehdide varan ağır ifadeler suç sayılmadı. RTÜK uzman raporunda, “Bunlar, cezayı gerektirecek ifadelerdir” denilerek yayına ceza verilmesi istenmesine rağmen, üst kurul üyeleri bu talebi reddetti. “Bidon kafa, it, köpek, haysiyetsiz, ahlaksız, fosseptik çukuruna çomak soktuk, morfinlenmiş, pespaye” gibi hakaretler, “ifade özgürlüğü” sayıldı.

Yayınları izleyerek değerlendiren RTÜK uzmanları raporunda, “Her sabah yaklaşık 1,5 saatlik zaman dilimi içerisinde gündemin değerlendirildiği, güncel ve yazılı basına yansıyan (özellikle Sözcü gazetesi ve yazarlarına ilişkin) haberlerin ekrana getirilip yorumlandığı programda, yayında adı geçen kişi ve kurumlara yönelik hakaret ve küçük düşürücü ifadelerde bulunulduğu görülmektedir. Programın genel formatına bakıldığında ise sunucuların haberden çok eleştiri sınırlarını aşan tutum ve davranışlarla yorumlar yaptığı dikkati çekmektedir” değerlendirmesini yaptı.

Yargılayıcı açıklama

Raporda ayrıca, “Henüz yargı aşamasında olan ve haklarında kesinleşmiş bir yargı kararı bulunmayan Sözcü gazetesini hedef alarak, ‘İşte bu aptallığınız yüzünden yargılanıyorsunuz ve gazetenize el konacak zaten. Kesin el konacak. Bunun hukuki süreci işliyor ve kayyumu yiyeceksiniz. İstediğin kadar medya özgürlüğü diye bağır. Günleriniz sayılı bir sabah uyandığınızda böyle bütün her şeye el koyulup bir TMSF şirketi olacaksınız. Bunu bilin yani, bu olacak. Ondan sonra gazetene şimdi el konacak’ şeklinde yargılayıcı ve hüküm verici açıklamalarda bulunulduğu tespit edilmiştir. RTÜK’ün 6112 sayılı Kanunu’nun 8. maddesinin 1 fıkrasının (i) bendinde ifade edilen, ‘Yargıya intikal eden konularda yargılama suresince, haber niteliği dışında yargılama sürecini ve tarafsızlığını etkileyecek nitelikte olamaz’ hükümlerini ihlal eder nitelikte olduğu değerlendirilmiştir ” ifadeleri yer aldı

Sendika.Org