Rektörlük protestolarını yayınladığı gerekçesiyle kapatılan ODTÜ Medya Topluluğu yeniden açıldı

Geçtiğimiz sene mezuniyet töreninde protestoları yayınladığı gerekçesiyle kapatılan ODTÜ Medya Topluluğu, ODTÜ yönetimiyle yaptıkları görüşme ardından yeniden açıldı

Rektörlük protestolarını yayınladığı gerekçesiyle kapatılan ODTÜ Medya Topluluğu yeniden açıldı

Geçtiğimiz sene mezuniyet töreninde ODTÜ Rektörü Verşan Kök’ün protesto edildiği görüntüleri yayınladığı gerekçesiyle kapatılan ODTÜ Medya Topluluğu Twitter hesabından yaptığı paylaşımla yeniden açıldığını duyurdu.

Paylaşımda rektörlüğün talebi üzerine 18 Nisan’da bir görüşme gerçekleştirildiği ve 6 Temmuz 2018’den bu yana gerçekleşen olayların konuşulduğu kaydedildi. Açıklamada “ODTÜ Medya Topluluğu’nun yönetim tarafından tekrar resmi bir topluluk olarak tanınması üretimlerimize ve ODTÜ geleneğine katkı sağlayacaktır. ODTÜ Medya Topluluğu olarak, açılan bu uzlaşma alanından memnuniyet duyuyoruz. ODTÜ için en olumlu sonuçları temenni ediyoruz” denildi.

Ne olmuştu?

ODTÜ’de 2017 mezuniyet töreninde Kök’ün ismi ödülleri takdim etmesi için anons edilmiş, anonsla birlikte stattan alkış ve ıslıklarla protesto sesleri yükselmişti. Bu sırada “Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz” yazılı pankart açan ve LGBTİ+ flaması taşıyan öğrencilere özel güvenlik birimi saldırmıştı. Söz konusu öğrencilere daha sonrasında “Verşan Kök’ü protesto etmek için LGBTİ+ flamaları dağıttın” denilerek soruşturma açılmıştı. Ayrıca, mezuniyet kortejinde “Tayyipler alemi” pankartı taşıyan dört öğrenci de tutuklanmıştı. Kök’ün protesto edildiği ve güvenliğin öğrencilere saldırdığı görüntüleri paylaşan ODTÜ Medya Topluluğu’nun malzemelerine de “ODTÜ’yü küçük düşürdünüz” denilerek el konulmuş, topluluk işlemez hale getirilmişti.

Sendika.Org/ Ankara