Petkim işçileri patrona seslendi: “Risk alma önlem al”

Petrol-İş Aliağa Şubesi, personel eksikliğini gidermeyerek iş güvenliğini tehlikeye sokan Petkim işverenini protesto etti

Petkim işçileri patrona seslendi: “Risk alma önlem al”

Petrol-İş Aliağa Şubesi, işyerinde yaşanan sorunlara ilişkin sabah vardiyasında açıklama yaptı. Evrensel’de yer alan habere göre, Petkim girişinde servislerden inen işçiler SOCAR’a ait idari binanın önüne yürüyüş yaptı.

Bina önün yapılan açıklamada konuşan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay “İşyerimizde çözüm bekleyen sorunlar var. Daha önce de Petkim’de personel eksikliği olduğunu dile getirdik. SOCAR yetkililerine personel eksikliği giderilmezse iş güvenliği tehlikeye girer dedik. Halken taleplerimiz karşılanmış değil. Petkim işvereni ‘Ben bu riski alıyorum’ diyor. Siz bizim hayatımız üzerinden risk alamazsınız. Burada personel eksikliğini gidermeyerek risk alıyorlar. İşverene bir kez daha diyoruz ki risk alma önlem al” dedi.

Petkim yöneticilerinin işçilere yönelik baskıcı tavrına da değinen Oktay, “Yaptıklarının adı mobbingtir. Petkim’de uygulanan tavırlara, mobbinge karşı ne yapacağımızı onlar da çok iyi biliyor. Diyalog yolunu kapatan Petkim yetkilileri ayağını denk alsın” ifadelerini kullandı.

Açıklama sırasında Oktay’ın yanına gelen Aliağa İlçe Emniyet Müdürü Yasin Uğurtaş yolun trafiğine açılmasını istedi ve “Siz yolu açmazsanız biz de gereğini yaparız” diyerek işçileri tehdit etti. İşçiler polisin tehdidine karşı tepki gösterdi.

Açıklama işçilerin yürüyüşü ile sona erdi.

Sendika.Org