Öğrencileri fişleyen Emniyet’ten üniversitelere talimat: Okuldan atın

Ankara'daki eylemlere katıldığı gerekçesiyle Türkiye'nin farklı illerindeki öğrencileri fişleyen Ankara İl Emniyet Müdürlüğü, "gizli" ibaresiyle üniversite rektörlüklerine, YÖK Başkanlığı'na ve Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Müdürlüklerine yazı gönderdi. Emniyet, öğrenciler hakkında idari işlem başlatılmasını ve sonucu hakkında Ankara Valiliği'ne bilgi verilmesini istedi

Öğrencileri fişleyen Emniyet’ten üniversitelere talimat: Okuldan atın

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Emniyet’in hazırlamış olduğu soruşturma 2017 yılında açılmış. Ankara, Kırıkkale, İstanbul, Bartın, Balıkesir ve Eskişehir’de üniversite öğrencileri hakkında Ankara’da katıldıkları basın açıklamalarını “terör örgütü propagandası yapmak” olarak niteleyen Emniyet, üniversite rektörlüklerin, KYK Müdürlüklerine ve YÖK Başkanlığı’na yazı “idari işlem” başlıklı yazı gönderdi. Soruşturma Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülürken, yazının Güvenlik Şube Müdürlüğü Öğrenci Faaliyetleri Bürosu tarafından gönderildi.

Yazıda, “Soruşturma kapsamında verilen talimat doğrultusunda ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan haklarında yasal işlem yapılan ilimiz, Kırıkkale-İstanbul-Bartın-Balıkesir-Eskişehir üniversitelerinde öğrenim gören öğrencilerin isim listesi gönderilmiştir” ifadelerine yer verildi. Gönderilen yazıda “ODTÜ içerisinde anma eylem/etkinliği” olarak belirtilen eylemin ise ODTÜ’de geleneksel olarak her sene yapılan Devrim Yürüyüşü olduğu öğrenildi.

“Ceza verin, burslarını kesin”

Öğrencilerin kimlik numaraları, isimleri, okudukları üniversiteler ve bölümlerinin yer aldığı “gizli” ibareli belgeleri üniversitelere gönderen Emniyet, yargı sürecinin tamamlanmamış olmasına karşın öğrencilere ceza verilmesini istedi. Emniyet gönderdiği yazıda “ihtiyaç duyulması halinde” soruşturma evraklarının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan talep edilebileceğini kaydetti. Emniyet, “adı geçen üniversite öğrencileri hakkında, Yükseköğretim Kanunu’nun 54. Maddesi gereğince, gerekli idari işlemler yapılarak, sonucun hakkında valiliğe bilgi verilmesi”ni istedi. “Öğrenci disiplin işleri” başlıklı söz konusu maddede ise “anarşik veya ideolojik olaylara katılan veya bu olayları tahrik ve teşvik eden öğrencilere; eylem başka bir suçu oluştursa bile ayrıca uyarma, kınama, bir haftadan bir aya kadar veya bir veya iki yarıyıl için kurumdan uzaklaştırma veya yükseköğretim kurumundan çıkarma cezaları verilir” ifadeleri yer alıyor.

Kanun kapsamında öğrencilere verilen cezaların, dosyalarına ve sicillerine işlenmesi öngörülürken, KYK Müdürlüklerine gönderilen yazıda yapılması istenen işlem ise öğrencilerin burslarının kesilmesi ve yurtlardan çıkarılması.

Sendika.Org