Mazbata 17 gün sonra geldi: Ekrem İmamoğlu artık resmen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İl Seçim Kurulu'ndan mazbatasını almasının ardından Saraçhane'deki belediye binası önünde yurttaşlara seslendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde bulunan il seçim kurulunda mazbatasını aldıktan sonra İBB’nin Saraçhane’deki binasına geldi. Ekrem İmamoğlu burada belediye başkanlığını Mevlüt Uysal’dan devraldı.

Devir teslim töreni öncesinde kısa bir açıklama yapan İmamoğlu, “İBB’nin tüm alanları şeffaf bir biçimde halkına, insanına bugün itibarıyla açılmıştır” dedi ve bu hafta sonu kutlamaların gerçekleştirileceğini söyledi. Kutlamanın saati yarın duyurulacak.

Ekrem İmamoğlu görevi resmen devraldıktan sonra İBB önünde toplanan kitleye hitap etti. Kitle, İmamoğlu’nu “Ekrem başkan” sloganları ile karşıladı.

İmamoğlu’nun konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

Az laf çok iş diyorsunuz, harika. İyi ki varsınız. Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, insanlarımızı herkesi selamlıyorum. Bu şehrin inançlarını, Müslümanlarını, Sünnilerini, Alevilerini selamlıyorum, Hristiyanlarını, Ermenilerini, Rumlarını selamlıyorum. Hoş geldin İstanbul! Asla vazgeçmedik. Haktan, hukuktan ve adaletten asla vazgeçmedik. Barıştan, demokrasiden vazgeçmedik, bu dünyada evrensele giden değerlerden vazgeçmedik.

Bu güzel şehrin ve ülkenin kurucu değerlerinden vazgeçmedik. Cumhuriyetten vazgeçmedik. Bu millete olan inancımızdan vazgeçmedik. Mustafa Kemal Atatürk’ten vazgeçmedik. Allah’ıma bu şehri yönetme şansını bana tanıdığı için şükrediyorum. Ben kendimi bu şehrin bebeklerine, çocuklarına, gençlerine, kadınlarına, insanlarına adayacağım, hepinize söz veriyorum.

Artık kıyıda köşede kalan yok, artık kaymak tabakası, varoşu yok. Bu şehrin nimetlerini ganimet yapmak yok. Bu şehrin nimetlerini paylaşmak var. Bu şehrin güzelliklerini paylaşmak var. Bu şehrin mazlumu, ezilmişi olmayacak. Haksızlığa, hukuksuzluğa nasıl boyun eğmediysek, görevim süresince, nerede, nasıl olursak olayım kimsenin hakkını yemedim, hakkınızı da yedirmeyeceğim.”

Ben herkese hizmet edeceğim, CHP’lilere, İyi Partililere, Ak Partililere, MHP’lilere, HDP’lilere, Saadet Partililere hizmet edeceğim. Bu şehir için herkes teminat olacak. Ben hiçbir insanımı, hemşehrimi ayırt etmeyeceğim. Çocuklarımın huzurunda söz veriyorum, bu şehrin çocukları benim çocuklarım. Bu şehir kadın dostu bir şehir olacak.

Çuvalların başında bekleyen demokrasi nöbetçilerine teşekkür ediyorum. Bu sürece katkı sunan ve hiçbir şekilde başından ayrılmayan genel başkan yardımcılarına, milletvekillerine, grup vekillerine teşekkür ediyorum. Benim partim, beni yetiştiren, bugüne getiren, beni bu şekilde sizlerle tanıştıran, buluşturan CHP’ye teşekkür ediyorum. Partimin genel başkanına, benim yanımda sımsıkı duran Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyorum. Aynı şekilde benim bu sürecime tüm içten duygularıyla katkı sunan, ittifakımız olan ve yanımda her zaman dimdik duran İyi Parti’ye teşekkür ediyorum. Çok kıymetli Meral Akşener’e teşekkür ediyorum. Hem Canan Hanım hem Buğra Bey’e teşekkür ediyorum.

Bu şehrin güzel işlerle buluşması için çok çalışmamız lazım. Her birinizin emeğine birikimine tecrübesine mutlak ihtiyacımız var. Size katılımcılık vaat ediyorum. Size şeffaflık vaat ediyorum. Size dünyanın en demokrat belediye başkanlığını vaat ediyorum. Çok çalışmamız lazım. Bugün görevi teslim aldık, görev 16 milyon insan tarafından verildi. Biz bugün nasıl görevi teslim aldıysak günün birinde mutlaka bir başkasına layıkıyla teslim etmek isteriz. İhanet etmeden bu şehri koruyarak, doğasına, havasına, her şeyine sahip çıkarak emanet alıp emanet edeceğiz.

Seçim sona erdi

31 Mart yerel seçimleri sonrası İstanbul’da birçok ilçede ve en son Maltepe’de yapılan yeniden oy sayım işlemi gece yarısı itibariyle sona erdi.

Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde 1089 sandıktaki sayım sonunda birleştirme tutanağı, İstanbul İl Seçim Kurulu’na gönderildi.

Maltepe’de kullanılan 309 bin oyun tamamının yeniden sayılması sonucunda Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki oy farkı 13 bin 781 oldu.

Kısa süre sonra Maltepe tutanaklarının, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirilerek İl Seçim Kurulu’na sunuldu. İl Seçim Kurulu da saatler 16.30’a yaklaşırken Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını hazırladı.

Ardından İmamoğlu mazbatasını almak üzere Çağlayan Adliyesi’ne geldi. Sloganlarla bekleyen kalabalığın tezahüratları arasında adliyeye giren İmamoğlu, içeride de alkışlarla karşılandı.

CHP’li yetkililer 18.00’da Saraçhane’de düzenlenecek tören ile Ekrem İmamoğlu’nun görevi teslim alacağını duyurdu.

AKP’nin itirazı reddedildi

Öte yandan AKP, Maltepe’de 7 üyenin 4’ünün “usulsüz sayım” gerekçesiyle şerh koyması nedeniyle birleştirme tutanaklarına itiraz etti.

AKP dün de YSK’ye yaptıkları olağanüstü başvuru sonuçlanana kadar mazbatanın hazırlanmaması yönüyle itirazda bulunmuştu.

MHP de Maltepe ve İstanbul Büyükşehir seçimlerinin iptali için olağanüstü itiraz başvurusunda bulundu.

İmamoğlu’nun mazbatasının hazırlanmasının ardından AKP’nin itirazlarının da reddedildiği belirtildi.

Sendika.Org