Maltepe’de yeniden sayımda istedikleri sonucu alamadılar, bir daha saydırıyorlar

Maltepe'deki sayımda sonuç değişmeyince AKP ve MHP temsilcileri önce hakimlerin tutanaklarına imza atmayacaklarını söyleyerek işlemleri durdurdular. Sonra da 400 sandığın bir kez daha sayılması kararını aldırdılar. Karara itiraz ettiklerini söyleyen Canan Kaftancıoğlu, "Ne yaparlarsa yapsınlar baharın gelişini engelleyemeyecekler" dedi

Maltepe’de yeniden sayımda istedikleri sonucu alamadılar, bir daha saydırıyorlar

AKP’nin itirazları üzerine bütün oyların yeniden sayıldığı Maltepe’de sonuçlar değişmeyince AKP ve MHP’li üyeler bu kez de tutanakları imzalamayarak sayımı durdurdu. Sonra da süreci hızlandırmak için eklenen ilave terminallerle sayılan 400 sandığın bir kez daha sayılması kararını aldırdılar. Böylece YSK tarafından alınan karar, iktidar baskısıyla yine YSK tarafından iptal edilmiş oldu.

CHP eski milletvekili, gazeteci Barış Yarkadaş’ın duyurduğuna göre sayımlar 500. sandıktan yeniden başlayacak. Sayımları, ilk oluşturulan iki kurul yeniden sayacak. Karar doğrultusunda 576 sandık sayılmayı beklerken, CHP karara itiraz etti.

Sayım bitmek üzereyken

Maltepe’de yeniden sayımda sona yaklaşılırken Yarkadaş 21.05’te Maltepe’deki sayımın durduğunu,  bunun nedeninin de YSK’nin yazılı talimatına rağmen AKP ve MHP’li temsilciler ile baskı altına aldıkları memurların tutanaklara imza atmaması olduğunu duyurdu.

YSK’ye göre hakimler ile CHP ve SP temsilcilerinin imzasının yeterli olduğunu belirten Yarkadaş, Maltepe Seçim Kurulu’nun toplantıya geçtiğini belirtti. Toplantı sonucunda ilave terminallerde sayılan 400 sandığın bir kez daha sayılması kararı alındı. Yeniden oy sayımı yapan kurul sayısı 12’den 2’ye düştü. Sayıma sabah 9’a kadar ara verildi.

AKP ve MHP’li üyeler daha önce de sayım işlemlerini yavaşlatmak için üyelerini çekmiş, sayım işlemlerinin hızlandırılması üzerine sayım alanına toplu giriş yaparak alandakilere saldırmıştı.

Kaftancıoğlu: “Baharın gelişini engelleyemeyecekler”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada karara itiraz ettiklerini ve sonucu beklediklerini belirterek, “Hem oylar sayılsın deyip hem de süreci uzatanların takdirini İstanbul halkına bırakıyorum. Ne yaparlarsa yapsınlar baharın gelişini engelleyemeyecektir” dedi.

Sendika.Org