Mahkeme kaleminden hatalı tebligat: Tekel işçilerine dava açılmamış

Tekel işçilerinin avukatı Kazım Bayraktar, işçilere açılan dava konusundaki bilginin yanlış olduğunu, mahkeme kaleminin tebligat yerine dava bildirimi yaptığını söyledi

Mahkeme kaleminden hatalı tebligat: Tekel işçilerine dava açılmamış

AKP iktidarının Tekel fabrikalarını özelleştirmesine karşı 2010 yılında Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelerek Kızılay’da direnişe geçen ve üç ay boyunca Türkiye işçi sınıfı hareketinin tarihine geçecek bir direnişe imza atan işçiler hakkında 9 yıl sonra iddianame hazırlandığı açıklanmıştı.

TEKEL İŞÇİLERİNDE 9 YIL SONRA DAVA: İŞÇİ SINIFINA DUYULAN KORKU VE TARİHSEL KİNİN ÜRÜNÜ

Dava haberini duyuran Tekel işçilerinin avukatı Kazım Bayraktar, Bianet’e yaptığı açıklamada dava bilgisinin mahkeme kaleminin bir hatası olduğunu söyledi, işçilere açılan yeni bir dava olmadığı konusunda düzeltme yaptı.

Tekel işçilerinden birine daha önce açılan ve hükmün geri bırakılmasına karar verilmiş bir dava olduğunu, beş yıl içinde suç işlememesi halinde cezanın silindiğini ancak işçinin bir başka suçtan hüküm giydiği için hükmün açıklanmasının gündeme geldiğini aktaran Bayraktar, yaşanan yanlışlığı şöyle aktardı:

Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi kalemi de bu işçiyle ilgili tebligat yapmak ve durumu açıklayan bir yazı göndermek yerine, önceden hazırlanmış olan ve 19 Tekel işçisi hakkındaki eski iddianameyle birlikte yeni bir duruşma tarihi tebliğ ederek yeni dava açılmış gibi tebligatta bulundu. Ben de iddianamede yer alan tüm işçiler adına yeni bir dava açılmış gibi tebliğ edilen belgeyi görünce yeni dava açıldığına dair açıklama yaptım.

Sendika.Org