KOTA, Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 79. yıldönümünde “Toros Canavarı”nı sahneledi

Köy Enstitülerinin kuruluşunun 79'uncu yıldönümü Trabzon Halkevi ve Beşikdüzü Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği tiyatro etkinliği ile kutlandı

KOTA, Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 79. yıldönümünde “Toros Canavarı”nı sahneledi

Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 79’uncu yıldönümünde (18 Nisan) Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Beşikdüzü Şubesi ve Trabzon Halkevi’nin katkıları ile Aziz Nesin’in eseri olan “Toros Canavarı” adlı oyunu sergilendi. Oyunu, üniversitelilerin bağımsız ve sponsorsuz olarak çalışmalarını yürüttüğü KOTA tiyatro topluluğu sahneledi.

Beşikdüzü halkının ilgisinin yoğun olduğu oyunu, salonun doluluğundan kaynaklı ayakta izleyenler oldu. Oyunun ardından Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Beşikdüzü Şube Başkanı Osman Balta kısa bir konuşma yaptı. Balta, Mozart’ın bir anısından bahsederek “Köy enstitüleri halka gözleri görmeyen bir genç kıza kar tanelerini müzikle anlatabilmeyi öğretmiştir. Köy Enstitüleri Beşikdüzü’nü değiştiren dönüştüren önemli bir değerdir. Bizler bugün ve yarın bu değeri gelecek kuşaklara aktarmak için çalışmayı amaçlıyoruz” dedi.

Balta’nın ardından söz alan Trabzon Halkevi üyesi Orkun Zengin ise “Düşünen, sorgulayan, bilimden yana yüzlerce öğretmen yetiştiren Köy Enstitüleri ile ortak mirasa sahip olmaktan dolayı gurur duyuyoruz! Köy Enstitüleri bir, Halkevleri ise iki defa kapatıldı. Fakat biz her şeye rağmen buradayız. Bilimi, sanatı, özgürlüğü, üretenin yönettiği bir dünyayı kurmak için hep birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. Bizi yalnız bırakmayan, misafirperverliklerini esirgemeyen Beşikdüzü halkına teşekkür ederiz” dedi.

Sendika.Org