Kılıçdaroğlu’ndan CHP’li belediye başkanlarına ’10 temel ilke’ kitapçığı: “Baharı sürekli kılmak için…”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun belediye başkanlarına gönderileceğini söylediği "10 temel ilke" kitapçığı ortaya çıktı. Kılıçdaroğlu, başkanlardan "baharı sürekli kılmak için" ilkelere göre hareket etmelerini ve verdikleri sözü tutmalarını istedi

Kılıçdaroğlu’ndan CHP’li belediye başkanlarına ’10 temel ilke’ kitapçığı: “Baharı sürekli kılmak için…”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sonuçlarını değerlendirdiği basın toplantısında kazandıkları belediyelerin başkanlarına yürütecekleri çalışmalarda uyacakları esasları içeren “10 temel ilke” kitapçığı göndereceklerini ve her başkandan bu ilkeleri okuyarak güne başlamalarını isteyeceklerini söylemişti.

KILIÇDAROĞLU’NDAN YSK’YE ÇAĞRI: “KHK’LİLERE MAZBATALARINI VERİN, DEMOKRASİ AYIBINDAN KURTULUN!”

BBC Türkçe’nin ulaştığı “10 temel ilke” kitapçığının önsözünde Kılıçdaroğlu, “‘Baharı sürekli kılmak’ artık sizin göreviniz. Verdiğimiz sözleri tutma zamanı. Hiçbir ayırım yapmadan, kimseyi ötekileştirmeden tüm belde halkını kucaklama ve harcadığınız her kuruşun hesabını vererek hizmet üretme zamanı. Bu temel ilkelere uyum, aynı zamanda CHP’li belediyeler arasında uygulama birliğini de sağlayacaktır. Kuşkusuz bizler de bu 10 temel ilkenin takipçisi olacağız” dedi.

CHP’nin “10 temel ilke”si şöyle:

  1. Tüm söylemleriniz olumlu-pozitif olmalı. Önyargılarla, “devri sabık” yaratmak gibi düşüncelerden özenle kaçınılmalı. Elbette yolsuzluklarla mücadele yapılacak, yolsuzluğa izin verilmeyecektir Ancak bu konuda bir denetim yapılacaksa, mutlaka yetkin kişiler görevlendirilmeli, adaletli olunmalı.
  2. Bir ihbar furyası ile karşılaşabilirsiniz. Belgesiz ve isimsiz hiçbir yazı, ihbar ciddiye alınmamalı. Tüm uygulamalarınız vicdana ahlaka ve hukuka uygun olmalı. Aksi halde çok zaman kaybedersiniz. Oysa zaman kaybetme lüksümüz yok. Çünkü vatandaş için yapacağımız çok şey var.
  3. Belediye personeline ayrımcılığa uğramayacakları, özlük haklarının korunacağı, görevlerini sürdürecekleri, kimsenin işiyle aşıyla uğraşılmayacağı bildirilmeli.
  4. Atamalarda mutlaka liyakat esas alınmalı, partizanca uygulamalara fırsat verilmemeli.
  5. Önceki dönemde başlatılmış proje ve faaliyetler kamu yararına aykırı olmamak şartıyla devam ettirilmeli.
  6. Harcamalar, yatırımlar, mali disiplin içerisinde şeffaf ve hesap verilebilir bir şekilde yapılmalı. Bütçe harcamalarıyla ilgili olarak belirli aralıklarla, belde sakinleri ve kamuoyu mutlaka bilgilendirilmeli.
  7. Belediyede çalışan personelin asgari ücreti en az 2 bin 200 lira olarak belirlenmeli ve düzenlemenin Ocak 2019’dan itibaren geçerli sayılması hususunda gerekli çalışmalar en kısa sürede tamamlanmalı.
  8. Ulaşımın dini ve milli bayramlarda ücretsiz olması konusunda belediye meclislerinden karar alınmalı. Özellikle gençlerin ve çocukların okul servisi ile toplu taşıma masraflarını en aza indirmek için gerekli çalışmalar en kısa sürede tamamlanmalı.
  9. İstihdam politikalarında ve toplu sözleşmelerde dezavantajlı gruplar ile kadınlar lehine irade ortaya konulmalı. Örneğin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlara izin verilmeli.
  10. Büyükşehir belediyelerinin bulunduğu yerlerde hangi partiden olursa olsun, ilçe belediyeleriyle eşgüdüm ve uyum içinde olunmalı. Kimseyi ötekileşmeyeceğiniz gibi, ilçe belediyeleri de ötekileştirilmemeli.

Sendika.Org