Kayyumun borçlandırdığı Derik Belediyesi’nde 5 kuruş dahi bırakılmadı

Kayyumun 15 milyon TL borçlandırdığı Derik Belediyesi'nin kasasındaki tüm paraya borçtan kaynaklı bloke konuldu

Kayyumun borçlandırdığı Derik Belediyesi’nde 5 kuruş dahi bırakılmadı

Kayyumun 15 milyon TL borçlandırdığı Derik Belediyesi’nin kasasındaki tüm paraya borçtan kaynaklı bloke konuldu. HDP’li Belediye Eş Başkanı Mülkiye Esmez, “Kasamızda 5 kuruş para bırakılmamış. Halkın parasını gezmelerde, tozmalarda yemişler” tepkisinde bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 69,3’lük oy oranıyla kayyum yönetimindeki Mardin’in Derik Belediyesi’ni kazandı. Kayyum döneminde hizmet binası yıkılan ve yeni binasının inşaatı halen tamamlanmadığı için prefabrik yapılarda hizmetin verildiği belediyenin HDP’ye geçmesiyle birlikte, kayyum tarafından yapılan tahribat da gün yüzüne çıktı.

Kasadaki paranın tümü bloke edildi

Etrafı, seçimlerden hemen sonra kayyum döneminde Türk bayrağı ve Atatürk posterleriyle boyanan 3 metre yüksekliğindeki beton bloklarla çevrili belediye, 15 milyon TL civarında borçla devredildi. Kayyum atanmadan önce borçsuz olan ve kasasında 5 milyon 500 bin TL bulunan belediyenin hesabındaki mevcut rakam ise 200 bin TL. Ancak, söz konusu para belediyenin borcu nedeniyle bloke edilmiş durumda.

Harcamalar rüşvet belgeleri ortaya çıkan firmaya

Belediye borçlarının yanı sıra, kayyumun iş başında olduğu 2018 yılının faaliyetleri kapsamında yapılan bazı harcamalar dikkat çekti. Toplamda 71 bin 463 TL olan harcamaların 46 bin 890 TL’si araç kiralama bedeline, 17 bin 557 TL’si Midyat gezisine ve 7 bin 23 TL’si ise Halfeti gezisine yapıldı. Harcamaların ödemelerinin tamamı ise 2019 yılının Ocak ayında yapıldı. Ödemeler bir süre önce rüşvet verdiği ortaya çıkan Turkuazlar Turizm Sanayi İnşaat Tic. LTD. ŞTİ.’ye yapıldı.

“Kasada nikah cüzdanı alacak para yok”

Belediyenin içinde olduğu durumu değerlendiren Belediye Eş Başkanı Mülkiye Esmez, “Kasamızda 5 kuruş para bırakılmamış” dedi. Harcamaların keyfi olarak yapıldığını kaydeden Esmez, belediyeye nikah kıymak için bir çiftin gelmesi ile birlikte belediyede nikah cüzdanının da kalmadığını fark ettiklerini aktardı.

Esmez, kasada nikah cüzdanı alacak paraları dahi olmadığını belirterek, “Halkın parasını gezmelerde, tozmalarda yemişler” tepkisinde bulundu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı / Ahmet Kanbal