Kayyum döneminden kalan borçlar sorulan AKP’li belediye başkanı: “Açıklamak zorunda değilim”

Artuklu Belediye Meclisi toplantısında HDP'lilerin, kayyum döneminden kalan borçları sorması üzerine Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı "Size de halka da açıklamak zorunda değilim" diyerek yanıt verdi

Kayyum döneminden kalan borçlar sorulan AKP’li belediye başkanı: “Açıklamak zorunda değilim”

31 Mart yerel seçimlerinin ardından Mardin’de bulunan kayyum yönetimindeki Artuklu Belediyesi AKP’ye geçti. Belediye 5 gün sürecek olan ilk Meclis toplantısını 8 Nisan’da yapmaya başladı. Komisyonların oluşturulması ile geçen ilk günlerin ardından, gündem belediyenin mali durumuna geldi. Mezopotamya Ajansı’nda yer alana habere göre, dün yapılan toplantıda HDP’nin Meclis grubu adına söz alan grup sözcüsü Mehmet Ali Amak, kayyum dönemindeki icraatları sordu.

Toplantıda Amak, AKP’li Abdulkadir Tutaş’ının yanıtlaması istemi ile “Kayyumun Artuklu Belediyesi’ni devir alırken, toplum borcu ve alacakları ne kadardır? Belediye hesaplarında ne kadar nakit para vardı? Şuanda belediyenin borcu ve kasasındaki nakit para ne kadardır? Kayyum döneminde kimlerin işine son verildi? İşine son verilenlerin yerine kaç kişi ve kimler alındı” sorularını yöneltti.

HDP’li kaynaklardan alınan bilgiye göre sorular karşısında sinirlenen Tutaşı, HDP grubuna dönerek “Bunları sizlere açıklamak zorunda değilim” diye cevap verdi. HDP’lilerin “Bizler bu belediyenin meclis üyeleriyiz, hem bizimle hem de halkla paylaşmak zorunluluğunuz var” itirazları üzerine tartışma büyüdü. Tartışmanın sonunda Tutaşı bu defa “Kimseye açıklamak zorunda değilim. Halka da açıklamak zorunda değilim” dedi.

Tartışmanın devam etmesi üzerine Tutaşı, bir sonraki oturuma Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından, kayyum yönetimindeyken hazırlanmış olan 2018 Yılı Faaliyet Raporu’nu getirerek HDP’lilere verdi. HDP’liler ısrarı üzerine geri adım atmak zorunda kalan Tutaşı konuyu Meclis’in son oturumunda gündeme almaya kararlaştırdıklarını söyledi.

Sendika.Org