Kadınlar istismarı protesto etti: “Biz susmayacağız, onlar utanacak”

Kadınlar Birlikte Güçlü, çocuk istismarı vakalarının devlet politikasının bir sonucu olduğunu vurgulayarak "Tacizi, tecavüzü, çocuk istismarını olmadan önle" dedi

Kadınlar istismarı protesto etti: “Biz susmayacağız, onlar utanacak”

Kadınlar Birlikte Güçlü “Tacizi, tecavüzü, çocuk istismarını olmadan önle” diyerek bugün (27 Nisan) Kadıköy-Eminönü İskelesi’nde eylem yaptı.

Kadınları değil istismarı engelle“, “Susma suça ortak olma” sloganlarının atıldığı eyleme HDP Milletvekilleri Oya Ersoy ve Züleyha Gülüm de katıldı. ETHA’nın haberine göre kadınlar basın açıklamasından önce oturma eylemi yaparak yaşanan şiddeti teşhir ettiler. Eyleme, çevreden geçenler de destek verdi.

“Devlet politikasının bir sonucu”

Basın metnini Ezgi Bahçeci ve Atike Eski okudu. Günlerdir birçok şehirde kadınların isyanının yükseldiği belirtilen açıklamada, “Biliyoruz: Biz kadınlar cinsel şiddete, çocuk istismarına karşı birlikte güçlüyüz; birlikte ses çıkarıyoruz! Bir yılda bu ülkede, evlerimizde, sokaklarımızda, okullarımızda kaç çocuk cinsel istismara uğruyor? On binlerce? Yüz binlerce? Veya daha fazlası? Bunların kaç tanesi sesini çıkardığı anda duymazdan geliniyor, susturuluyor, korkutuluyor, hatta evlendiriliyor? Kaç tanesi suç duyurusunda bulunabiliyor? Kaç tanesinin suç duyurusunu bir savcı dava açmak için gerekçe sayıyor? Kaçının faili ceza alıyor? Kaçı faillerine ‘aile’ demek zorunda bırakılıyor” denildi.

Kanarya Mahallesinde 5 yaşında bir çocuğa tecavüz edilmesinin devlet politikasının bir sonucu olduğu belirtilen açıklamada “Çocukları istismar edenlerin evlilik yoluyla aklanmasının önerilmesi bile istismarı meşrulaştırır dediğimizde bunu demek istemiştik” denildi.

“Biz susmayacağız, onlar utanacak”

Açıklamanın devamında şunlar söylendi:

Çocuk hamileliklerinin etkin soruşturulmaması, çoğunlukla istismarı açığa çıkaran rehber öğretmenlerin kısıtlanması, ‘bir kereden bir şey olmaz’ denebilmesi, mevcut cezalar dahi çok ağır diye uygulanmazken ‘daha ağır ceza’ diyerek toplumun gözünü boyama ve cezasızlığı artırma çabası, fail yerine taciz/cinsel saldırı mağdurunu suçlamaya yönelik yaklaşımlar… Tüm bunlar ve dahası bu şiddeti hayatlarımıza egemen kılıyor. Bu yüzden birkaç gün sonra İkitelli’de benzer bir istismar girişimi olduğunu duyunca isyan ediyoruz, ama şaşırmıyoruz. Aynı gün bir kadının metrobüste yaşadığı cinsel saldırıya cevaben, erkeklerin şiddet uygulamamayı becermesi yerine kadınlara ayrı vagon konusunun gündeme getirilmesine de şaşırmıyoruz, ama isyan ediyoruz.

Açıklama “Biz kadınlar susmayacağız, onlar utanacaklar” sözleriyle sonlandırıldı.

Sendika.Org