İstanbul’da 1 Mayıs Bakırköy’de kutlanacak

İstanbul'da 1 Mayıs, Bakırköy pazar alanında kutlanacak. Tertip Komitesi'nden yapılan açıklamada emekçiler ve toplumsal muhalefet örgütleri saat 12.00'da Bakırköy'de buluşmaya çağrıldı

İstanbul’da 1 Mayıs Bakırköy’de kutlanacak

İstanbul 1 Mayıs Tertip Komitesi’nden yapılan açıklamada bu yıl 1 Mayıs kutlamalarının Bakırköy’de yapılacağı duyuruldu.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB daha önceki açıklamalarında İstanbul’da 1 Mayıs alanının Taksim olduğunu vurgularken, bu tavır İstanbul Valiliği ile yapılan görüşmelerde de dile getirilmiş ancak hukuken bir engel olmamasına karşın sözlü olarak Taksim’de 1 Mayıs kutlamalarına izin verilmeyeceği yanıtı alınmıştı.

Taksim’in yanında Kadıköy seçeneğinin de tartışıldığı sonraki görüşmelerde de sonuç çıkmadı. Artık resmi bayram niteliği de taşıyan İşçi Bayramı, hukuken 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun istisnası olmasına rağmen, İçişleri Bakanlığı kutlamaların bir yasal miting alanında yapılması dayatmasından vazgeçmedi.

Dört emek örgütü de İçişleri Bakanlığı’nın Taksim’i 1 Mayıs kutlamalarına kapatan tutumunun hiçbir hukuki gerekçesi olmadığını belirterek 2013’ten bu yana sürdürülen yasakçı tavra tepki gösterdi.

Tertip Komitesi’nin 1 Mayıs çağrısının tam metni:

Halkın yüzde 99’una ekonomik krizin bedelini ödetip, bir avuç patronu besleyenlere karşı 1 Mayıs’a!

2 milyonun üzerinde yeni işsiz yaratan ekonomik krizin sorumlusu iktidardan hesap sormak için 1 Mayıs’a!

İşsizlik Sigortası Fonu’ndaki paraları 7.5 milyon işsiz için değil, patronları ve bankaları kurtarmak için kullanan adaletsiz düzene karşı 1 Mayıs’a!

Kıdem tazminatı hakkımıza “fon” adı altında göz koyanlara, işten çıkarmaları kolaylaştırmaya çalışanlara dur demek için 1 Mayıs’a!

Bireysel Emeklilik Sistemini zorunlu hale getirip ücretlerimizden kesinti yapmak isteyenlere “çek elini cebimden” demek için 1 Mayıs’a!

İşçiden-emekçiden kesip bankalara kaynak aktarmaya çalışanları durdurmak için 1 Mayıs’a!

Biz işçiler, emekçiler, emekliler zamlarla yoksullaşırken, enflasyon ücretlerimizi eritirken, vergi yükünü bizlerin sırtına yıkanlara karşı adalet için 1 Mayıs’a!

“Bedenimiz, kimliğimiz, emeğimiz bizimdir” diyen kadınlar, tacize, tecavüze ve kadın cinayetlerine karşı 1 Mayıs’a!

Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) haksız hukuksuz biçimde milyonları işinden edenlere karşı çalışma hakkı için 1 Mayıs’a!

Kendileri “çift dikiş” kıyak emeklilik keyfi sürerken, Emeklilikte Yaşa Takılanlara “türedi” diyenlere, bu hakkı teslim etmek bir yana emekliliği daha da zorlaştırma planı yapanlara karşı 1 Mayıs’a!

Doğayı yok ederek, tarımı bitirerek, kentleri yağmalayarak, işçileri öldürerek sermayeyi büyüten bu barbarlık düzenine karşı 1 Mayıs’a!

Hapishaneleri muhaliflerle, akademisyenlerle, gazetecilerle, siyasetçilerle dolduranlara karşı, yasal hakları dahi uygulamayan bir rejime karşı hak-hukuk-adalet için 1 Mayıs’a!

Gençlerin ve çocukların umutlu olduğu, dillerin ve inançların eşit olduğu, kimsenin cinsiyeti, cinsel yönelimi, kimliği, inancı sebebiyle ikinci sınıf yurttaş olmadığı bir memleket için 1 Mayıs’a!

Barış, kardeşlik ve eşit yurttaşlık için 1 Mayıs’a!

1 Mayıs günü, saat 12.00’da Bakırköy pazar alanında buluşuyoruz!

Emeğimize, ekmeğimize, işimize, geleceğimize ve memleketimize sahip çıkmak için HAYDİ 1 MAYIS’A!

Sendika.Org