İBB işçisi anlattı: 20 bin işçiyi zorla Hak-İş’e geçirdiler

İBB işçileri zorla Hak-İş üyesi yapıldıkları iddiasını doğruladı, seçim belirsizliği bahanesiyle SDS kapsamında verilen ücretlerin ödenmediğini belirtti

İBB işçisi anlattı: 20 bin işçiyi zorla Hak-İş’e geçirdiler

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimini kazanan Ekrem İmamoğlu’na mazbatası Saray iktidarının seçimin iptali ve yenilenmesi tartışması nedeniyle halen verilmezken; İBB’de çalışanlara yönelik baskılar gündeme gelmiş, İmamoğlu güvenlik işçilerinin zorla Hak-İş/Öz Güven-Sen üyesi yapılmak istendiğini açıklamış, ardından da işçilere gönderilen mesajlar ortaya çıkmıştı.

İBB’DE DAHA ÖNCE “SENDİKALI OLAMAZSINIZ” DENİLEN İŞÇİLERE “HAK-İŞ’E ÜYE OLUN” TALİMATI

Artı Gerçek’e konuşan bir İBB çalışanı da üzerlerindeki baskıyı doğruladı ve son bir haftada KHK ile kadroya alınan 20 bin taşeron işçinin Hak-İş’e geçirildiğini söyledi.

Daha önce sendikaya üye oldukları için işten atılan arkadaşları olduğunu anımsatan belediye işçisi, “Alımlar devam ediyor. Ne olacağını biz de bilmiyoruz. Bu sendika yöneticileri şimdi seviniyor. ‘Seçim iptal olacak’ diyorlar. Seçim iptal olursa ve bu sendikaya işçiler geçmezse ne olacak, hepimizi büyük ihtimalle işten atacaklar” dedi.

SDS’den gelen ücretler de ödenmiyor

Bir başka belediye çalışanı ise Memur-Sen’e bağlı Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) tarafından Sosyal Denge Sözleşmesi (SDS) adı altında ödenen ücretin bu ay verilmediğini belirtti.

Belediye işçisi, Bem-Bir-Sen Başkanı Metin Başaran tarafından tüm sendika üyesi işçilere gönderilen mesajda SDS yasal sürecinin 31 Mart’ta dolduğunun, yeni sözleşmenin belediye meclisinden onay alması gerektiğinin ifade edildiğini aktardı.

SDS gereği ödenen paradan “dayanışma payı” kesildiğine dikkat çeken belediye işçisi, bu kesintinin Bem-Bir-Sen üyelerinden 40 TL, diğer işçilerden 80 TL olduğunu da kaydetti.

Belediye işçisi, Başaran’ın daha önce de AKP mitingi için açık çağrı yaptığını ve sendika üyesi işçilerden aileleriyle birlikte mitinge katılmasını istediğini dile getirdi.

Sendika.Org