HDP: Polis Diyarbakır’da ajanlaştıramadığı genci göz göre göre katletmiştir

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Cumartesi gecesi Diyarbakır'da polislerce vurularak katledilen Recep Hantaş ile ilgili açıklama yaparak "Polis ajanlaştıramadığı genci göz göre göre katletmiştir" dedi

HDP: Polis Diyarbakır’da ajanlaştıramadığı genci göz göre göre katletmiştir

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Cumartesi gecesi Diyarbakır’da polislerce vurularak katledilen Recep Hantaş ile ilgili açıklama yaptı.

Başaran, Hantaş’ın hurdacılık yaptığı dükkanın yakınında oturduğu sırada polis tarafından başından, karnından ve bacağından vurularak katledildiğini , cenaze törenine ailesi dışında kimsenin katılmasına izin verilmediğini hatırlattı.

DİYARBAKIR’DA POLİS PARKTA OTURAN BİR GENCİ VURARAK ÖLDÜRDÜ: “YANLIŞLIKLA…”

Aile bireylerinin çocukları üzerindeki polis tacizinin süreklilik arz ettiğini, polisin sürekli GBT yapıp, “siz teröristsiniz, siyasi şeylere girmeyin, hırsızlık yapın, bu tür işlere karışan arkadaşlarınızı söyleyin, biz sizi koruruz” şeklinde baskı yaptığı yönündeki açıklamaları hatırlatan Başaran, “Polis ajanlaştıramadığı genci göz göre göre katletmiştir” dedi.

“Özellikle Soylu dönemimde, suç işleyen kolluk kuvvetleri ödüllendiriliyor”

Bu cinayetin, bölgede kolluk kuvvetlerince işlenen ilk keyfi cinayet olmadığını belirten Başaran şunları söyledi:

Özellikle Süleyman Soylu döneminde işkence, yargısız infaz, insan hakları ihlali ve kötü muamele suçlarını işleyen kolluk güçlerinin tamamı yaptıkları fiillerden ötürü adeta ödüllendirilmektedir. Olayın sıcaklığı esnasında göstermelik açığa alma işlemi gerçekleşmekte, sonrasında failler göreve iade edilmektedir. İnsanlığa karşı işlenen bu suçların üstü örtülmeye çalışılmaktadır.

Diyarbakır Valiliği, bu cinayete ilişkin iki polisin savcılıktaki ifade işlemlerinden sonra sorgu hakimliğine sevk edildiğini açıklamıştır. Ancak gencin katledilme anından sonra tüm aşamalar gizlilik içinde yürütülmüş, aileye dahi bilgi verilmemiştir. Bizler bu gizlilik kararlarının arkasında nasıl manipülasyon yapıldığını, hangi senaryoların üretildiğini önceki örneklerden de gayet iyi biliyoruz. Diyarbakır Newroz’unda polisin Kemal Kurkut’u katletmesinden sonraki Valilik açıklamaları da buna dair önemli bir örnektir. Valilik çarpıtan açıklamalar yapmaya son vermeli, yargı makamlarını baskı altına almamaktan vazgeçmelidir.

“Bu cinayet ve katliamların sorumluları er ya da geç yargılanacak”

Kürt illerinde polisin sorgusuz sualsiz, hedef gözeterek bebekleri, gençleri, yaşlıları öldürmesi neredeyse olağan hale gelmiş durumdadır. Bir kez daha uyarıyoruz; tüm bu yaşananların sonucu, toplumsal adalet duygusunun yitimidir. Herkes bilmelidir ki, gerçekler er ya da geç aydınlatılacaktır. Bu cinayetleri ve katliamları gerçekleştirenler, manipüle edenler, çarpıtanlar ve cezasız bırakanlar er ya da geç yargılanacak ve gerekli cezalara çarptırılacaklardır.

HDP olarak bu cinayetin faillerinin derhal görevden alınmasını ve tutuklanmasını talep ettiklerini söyleyen Başaran, yargılanmanın tüm aşamalarını müdahil olacaklarını duyurdu.

Sendika.Org