HDP Eş Genel Başkanı Temelli: “Açlık grevleri kritik noktada”

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli açlık grevlerinin kritik bir noktada olduğuna vurgu yaparak "Ölümlerin olmaması için herkes harekete geçmeli" dedi. 31 Mart seçimlerini de değerlendiren Temelli, "Sandıkta buluşanlar şimdi demokrasi ve barış mücadelesinde buluşmalıdır" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Temelli: “Açlık grevleri kritik noktada”

HDP Parti Meclisi, seçim sonuçları, YSK’nin halk iradesine müdahale anlamına gelen kararları ve açlık grevlerini değerlendirmek üzere HDP Genel Merkezinde bir araya geldi.

Konuşmasına açlık grevlerinin geldiği kritik noktayı vurgulayarak başlayan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Biz cezaevinde başka hiç kimsenin yaşamını yitirmesini istemiyoruz. Kampanya süresi boyunca 8 insanımızı cezaevinde yitirdik. Hiç kimsenin ölmesini istemiyoruz. Bu ölümlerin olmaması için 157 gündür Leyla Güven bir çağrı yapıyor ve onunla birlikte bu çağrı ve sesi yükseltiyoruz” dedi.

Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulunan Temelli, “Gelin, bu haklı talebe cevap verin, yasaların gereğini yerine getirin. Bu mutlak tecride son verin, Sayın Öcalan ailesi ve avukatlarıyla görüşebilsin. Bu meşru ve yasal bir taleptir. Bunu duymazdan gelmek, Türkiye’deki hukuksuzluğun devamıdır” dedi. Herkesi ölümler olmaması için harekete geçmeye çağırdı.

“Sandıkta buluşanlar şimdi demokrasi ve barış mücadelesinde buluşmalıdır”

31 Mart seçimleri ile birlikte Türkiye halklarının tecride ve baskıya karşı demokrasiden, toplumsal barıştan yana bir tercihte bulunduğunu belirten Temelli, “Şimdi hep birlikte Türkiye’nin, demokrasinin, barışının önünü açmak için hep birlikte adım atma zamanıdır. Sandıkta buluşanlar, şimdi demokrasi ve barış mücadelesinde de ama ve fakatlara başvurmadan buluşmak zorundadır. Türkiye halklarının ve toplumun beklentisi budur” dedi.

Kampanya döneminde Cumhurbaşkanı başta olmak üzere AKP-MHP blokunun sürekli ayrımcı bir dil ve nefret söylemi ile toplumu böldüğünü belirten Temelli, “Kürt halkına defolun gidin diyen, HDP’lileri terörist olarak itham eden, her türlü hakareti kullanan, medya ambargosu ile kalmayıp o medyayı psikolojik savaş aparatına çeviren bir iktidar ile karşı karşıya kaldık. Bunun karşısında HDP barışın diline her zamanki gibi sahip çıktı. Barış diliyle tecride ve savaşa karşı çıktı. yerel demokrasi için mücadelesini verdi. Buradan çok önemli sonuçların çıktığına inanıyoruz” dedi.

“Halkın iradesini gasp etme peşindesiniz”

Seçimlerin ardından 13 gün geçmesine rağmen iktidarın aynı tarz siyasette ısrar ettiğini belirten Temelli, “Şu anda halkın iradesini gasp etme peşindesiniz. Halkın iradesi 31 Mart’ta sandığa yansımıştır bunun gereğini yapın” dedi.

YSK marifetiyle gasp edilen belediyelere dikkat çeken Temelli, “24 Haziran’da uyguladıkları bütün yöntemlerinin tüm seçim hilelerinin gelişmiş versiyonları ile karşımıza çıktılar. Belediyeleri ve belediye meclislerini gasp etmek için yeni bir kayyum için ellerinden gelen tüm çabayı gösterdiler ama tüm bunlara rağmen başarılı olamadılar. Olamadıkları için de 31 Mart sonrasında yeni yöntemler hayata geçirdiler. Örneğin askeri zorla gasp edilen Şırnak Belediyesi iktisadi zorla gasp edilen Ağrı, başta bir yöntemle Muş. Bütün ittirazlarımıza rağmen sayılmadı. Malazgirt 3 oya rağmen sayılmadı. Viranşehir, Tatvan, onlarca böyle yer var” dedi.

“İstanbul’a sahip çıkıyoruz çünkü her yerde oylarımız ve irademiz var”

“İktidar YSK’ye yağdırdığı talimatlarla nerelerde oyların sayılacağı ya da sayılmayacağını belirledi” diyen Temelli, YSK’nin bu süreçte bir standart geliştirmiş olması gerektiğini söyledi.

Hala sonuçlanamayan İstanbul seçimlerine de değinen Temelli, “İstanbul seçimleri bir türlü sonuçlanmamıştır, oysa sonuçlar açıktır. Biz her yerde bütün adaletsizliklere müdahale ediyoruz, çünkü yerlerde bizim oylarımız var her yerde seçim sonuçlarının belirlenmesinde, bizim stratejimiz, bizim irademiz var. Oylarımıza irademize sahip çıkıyoruz” dedi. Temelli, tüm demokrasi güçlerinin sadece İstanbul’da değil, Türkiye’nin her yerinde bu adaletsizliğe karşı yan yana mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

Sendika.Org