Hak-İş Başkanı Arslan’ın “5 bin işçi istifa ettirildi” iddiasına Hak-İş üyelerinden yanıt: “Kendinizi sorgulayın”

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan'ın "üyelerimiz baskı ile sendikadan istifa ettiriliyor" iddiasına Hak-İş üyesi işçiler yanıt verdi: Kendinizi sorgulayın!

Hak-İş Başkanı Arslan’ın “5 bin işçi istifa ettirildi” iddiasına Hak-İş üyelerinden yanıt: “Kendinizi sorgulayın”

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, 31 Mart yerel seçim sonuçları ve işçiler üzerindeki etkilerine ilişkin Hak-İş Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı belediye işçilerinin sendika değiştirmeleri için baskı yapıldığını iddia ederek şunları kaydetti:

Bütün siyasi partiler ve ağırlık olarak da ana muhalefet partisi lideri Sayın Kılıçdaroğlu ve adaylar, seçim döneminde hep şunun altını çizdiler, ‘Biz bütün seçmenlerin adayı olacağız.’ İstanbul adayı Sayın İmamoğlu ısrarla ’16 milyon İstanbullunun belediye başkanı olacağım’ dedi. Bu tür seçim sonucunda hiç kimsenin işiyle, aşıyla oynanmayacağını, kimseye hangi siyasi görüşten olduğunun sorulmayacağını ve tam tersi herkesle çalışacaklarından bahsedildi. Bütün bu süreçlerin sonunda belediye seçimlerinden sonra bu söylenenlerin, ‘Herkesin belediye başkanı olacağız, hiçbir siyasi ayrım yapmayacağız ve herkesi kucaklayacağız’ görüşlerinin tersine bazı uygulamaların olduğuna şahit olduk.

Arslan’ın bu açıklamasına yanıt ise Hak-İş üyesi işçilerden geldi. Hak-İş’in resmi sosyal medya hesabında yapılan paylaşımın altına yorum bırakan işçiler Arslan’ın açıklamalarına tepki gösterdi. Sendikanın hak kaybı yaratan toplu iş sözleşmelerine imza attığını ve sendika temsilcilerinin atanmasında keyfiyetin hakim olduğunu belirten işçilerin tepkileri şöyle:

Sendika.Org