Görüntüler başsavcılığı yalanladı: Erdoğan’ın katılacağı düğün için yolun kapatılmasına tepki gösteren avukat nasıl gözaltına alındı?

Erdoğan'ın katılacağı düğün için yolun kapatılmasına tepki gösterince önce alıkonup işkence yapılan sonra da ev hapsi verilen Avukat Sertuğ Sürenoğlu'nun darp edilme görüntüleri açığa çıktı. Görüntülerde Sürenoğlu, Başcavcılığın "Erdoğan'ın aracına doğru koştu" iddiasının aksine yalnızca polislere "Bir düğün için olur mu?" diye seslendiği görülüyor

14 Nisan günü, Demirören ve Kalyon gruplarının Çırağan Sarayı’ndaki düğününe Tayyip Erdoğan da katıldığı için, Çırağan Caddesi trafiğe kapatılmış, trafiğe kapatılan caddedeki yoğunluk nedeniyle bindiği otobüs ilerlemeyince evine yürüyerek giden Avukat Sertuğ Sürenoğlu, caddedeki polislere yolun neden kesildiğini sormuştu. Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı korumaları “Burada kimin düğünü var biliyor musun” diyerek Sürenoğlu’nu darp etmiş ve alıkoyarak iki saat boyunca işkence etmişti.

Cumhurbaşkanlığı korumalarının işkence sırasında hazırlamış oldukları bir ifade tutanağını zorla imzalatmış, daha sonra “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla mahkemeye çıkarılan Sürenoğlu’na ev hapsi verilmişti.

Konuya ilişkin Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada da işkence edilen avukatın Erdoğan’ın bulunduğu araca doğru koştuğu öne sürülmüştü.

Görüntüler yalanlıyor

Ancak Avukat Eren Can’ın Twitter hesabından paylaştığı görüntüler başsavcılığı yalanladı. Görüntülerde Sürenoğlu yalnızca “Bir düğün için yol mu kapatılır?” diye soruyor. Ardından da Erdoğan’ın korumaları tarafından alıkonduğu görülüyor.

Hakimler ortada yok

Sürenoğlu’nun kardeşi Tuğba Keskin konuyla ilgili Sendika.Org’un sorularını yanıtladı. Keskin, Sürenoğlu’na verilen ev hapsi kararının kaldırılmasına yönelik itirazlarının İstanbul 12. Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddedildiğini, kararı veren hakimlere de izne ayrıldıkları gerekçesiyle ulaşamadıklarını belirtti.

79 baro başkanının Hakimler Savcılar Kurulu’na ziyarette bulunarak bu duruma tepkilerini ortaya koyduklarını hatırlatan Keskin, görüntülerin açığa çıkmasıyla ev hapsi kararına yeniden itirazda bulunacaklarını belirtti.

İlgili haberler:

Sendika.Org