Figen Yüksekdağ tutuklu yargılandığı davada yine tahliye edilmedi

7 ayrı fezlekenin birleştirilmesiyle oluşturulan davanın 11. duruşması sonucu mahkeme heyeti Figen Yüksekdağ’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi

Figen Yüksekdağ tutuklu yargılandığı davada yine tahliye edilmedi

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın tutuklu yargılandığı ve hakkında hazırlanan 7 ayrı fezlekenin birleştirilmesiyle oluşturulan davanın 11. duruşması, Ankara 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) bünyesindeki faaliyetleri, katıldığı eylem ve yaptığı konuşmalar nedeniyle hakkında hazırlanan 92 sayfalık iddianamede “örgüt yöneticisi olmak”la suçlanan ve hakkında 83 yıla kadar hapis cezası istenen Yüksekdağ, duruşmaya tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

HDP milletvekilleri Habip Eksik, Hüseyin Kaçmaz ve Zeynel Özen de duruşmaya izleyici olarak katıldı.

Açlık grevleri

Birleştirilen dosyalar kapsamında beyanda bulunan Yüksekdağ, duruşmaya bizzat katılmak istediğini ancak “tırmanan kriz ortamında siyasi bir yargılama yapıldığı” için katılamadığını söyledi.

Yüksekdağ konuşmasına, tecridin kaldırılması talebiyle sürdürülen açlık grevi eylemlerine değinerek şöyle devam etti:

Türkiye’nin siyasal tablosunun içinden çıkılmaz hal aldığı bugünlerde tutsaklar açlık grevine girerek demokratik bir çözüm yaratmaya çalışıyor. Açlık grevlerinin en temel talebi Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasıdır. Ben sergilenen bu demokratik ve onurlu direnişin kazanacağından eminim.

“Bu bir görevdir”

Hakkında hazırlanan fezlekelerle ilgili konuşan Yüksekdağ, “Bu fezlekeler haklıyı haksız çıkarmaya çalışan fezlekelerdir” dedi.

Yüksekdağ, fezlekeye konu edilen Diyarbakır’daki basın açıklaması metnini duruşmada okudu.

Bu metin üzerinden kendisine “örgüt propagandası” ve “tehdit” suçlamalarının yöneltildiğini hatırlatan Yüksekdağ şöyle devam etti:

Bu konuşmanın içinde gerçeklerin keskin ifşası var. HDP Eş Genel Başkanı ve bir siyasetçi olarak yaptığım tüm konuşmalarda mücadele etmemiz karşısında gerçekleri net, doğrudan açık ve kesin bir biçimde ifade etmek var. Bu benim üslubumdur, bu aynı zamanda bir siyasi karakteristiği ve ahlaki bir durumu da belirtir. Yurttaşların sana verdiği vekalete karşı cesaretli olmak gerekir. Bu bir görevdir, bizi seçen milyonlarca insan bize cesur olma görevi verdi. Onların söyleyemeyeceği şeyleri açık dolaysız söylememizi istedi.

Savunmanın ardından kararı açıklayan mahkeme heyeti Figen Yüksekdağ’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma 14 Haziran’a erteledi.

Kaynak: Gazete Karınca