ESP, SKM ve SGDF açlık grevine başladı

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Kadın Meclisleri(SKM), Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) tecride karşı süren direnişe destek için "Tecride son ver Leyla'ya el ver" sloganıyla açlık grevi eylemine başladı

ESP, SKM ve SGDF açlık grevine başladı

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Kadın Meclisleri(SKM), Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) tecride karşı süren direnişe destek için “Tecride son ver Leyla’ya el ver” sloganıyla açlık grevi eylemine başladı. Konuya ilişkin İHD İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenlendi. Açıklamaya DİSK/Limter-İş Genel Başkanı Kamber Saygılı, SGDF Eşbaşkanı Okan Danacı, SKM İl Sözcüsü Ezgi Bahçeci, ÖTSP, tutsak yakınları ve birçok kişi katıldı.

Basın metnini okuyan aynı zamanda ağabeyi açlık grevinde olan Helin Yılmaz, Leyla Güven’in öncülüğünde başlayan “Tecrit kaldırılsın” talepli açlık grevlerinin bugün 163. günü olduğunu anımsattı, Güven dışında Diyarbakır vekili Dersim Dağ ve Van vekilleri Tayyip Temel ve Murat Sarısaç’ta aynı taleple açlık grevinde olduğunu aktardı. Dünyanın birçok yerinde aynı taleple açlık grevi sürdüğünü kaydeden Yılmaz, “Onlarla birlikte hapishaneler de yüzlerce siyasetçi, yurtsever ve komünist tutsak da ‘Tecrit kaldırılsın’ talebi ile direniyorlar. Tahliye olduktan sonra evlerinde de açlık grevine devam eden İhsan Sinmiş, Mahsun Şen, Bilal Özgezer, Sedat Akın, Gurbet Ektiren, Hicran Ürün, Güven Pınar, Sevican Yaşar, Salih Tekin’de milyonlara aynı şeyi söylüyor; ‘Tecrit kaldırılsın’ ” dedi.

“İnsani talep için açlık grevindeler”

Tecridin bir insana verilebilecek en büyük ceza olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Avukat ile görüşememek, aile bireyleri ile görüşememek, yakınları ve vasisi ile görüşememek hiçbir insana dokunamamak anlamına gelir. Telefon edememek, mektup yollayamamak, mektup alamamak dışarıdan tamamen yalıtılmak ve dışarıdan soyutlanmaktır. Leyla Güven, Nasır Yağız, Hülya Gerçek, Sabahat Tuncel, Ali Haydar Saygılı, Selma Irmak, Muhabbet Kurt, Dersim Dağ, Aydın Akyüz, Tayyip Temel, Hatice Duman, Hiyem Yolcu, Soner Çiçek, İsa İpekli, Ercan Görtaş… isimler böyle uzayıp gidiyor. Dile kolay binlerce insan dünyanın en insani  ve hukuki talebi yerine getirilsin diye açlık grevinde” şeklinde konuştu.

Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bugün de tutsak yakını annelerin hapishane önlerindeki nöbetleri ile farklı bir boyuta geçen tecrit karşıtı mücadele yalnızca Kürt halkının bir gündemi değildir. Bizler ESP, SKM ve SGDF olarak ilk günden beri ‘Leyla Güven Haklıdır Tecrit Kaldırılmalıdır’ diyoruz. Bulunduğumuz her alanda onların sesi olmaya ve bir insanlık suçu olan tecridin son bulması için mücadeleyi büyütmeye çalışıyoruz.

“Bu tutumu sürdürme görevi ile karşı karşıyayız”

ESP Genel Başkanvekili Şahin Tümüklü, sözün bittiği, konuşacak çok şeyin kalmadığı zamandan geçtiklerini söyledi. En temel hakkın üzerine tecrit uygulandığını vurgulayan Tümüklü, “Bu coğrafyada insanların yaşamlarına, kadınların bedenlerine tecrit uygulanıyor. Çünkü; bu coğrafyada en temel hak için bile bedel ödemek zorunda kalıyorsunuz. Yoldaşımız Leyla Güven’in açtığı bu yolda binlerce tutsak bedenini açlığa yatırdılar. Bu mesaj faşizme karşı mücadele etme dışında bir çağrıdır. Bu bir politik mücadeleden insan olma mücadelesine geçiyor. Bizim için bu tutumu büyütme, bu tutumu sürdürme görevi ile karşı karşıyayız” dedi.

Bu süreci büyütmeyi kendilerine görev olarak gördüklerini vurgulayan Tümüklü, şöyle devam etti:

Aynı zamanda insan hakları demokrasi ve özgürlük isteyenlere bir çağrı yapıyoruz; tecride karşı mücadele aynı zamanda insan olma mücadelesi. Tecridi kırmadığımız her durumda demokrasi istediğimiz, işçilerin örgütlenme ve temel hakkını kazanma şansımız yok. Bu direnişi büyütmek her birimizin görevi bu anlamda daha fazla birleşmeli daha fazla yan yana gelmeyiz. Bütün özgürlük ve demokrasi isteyenleri açlık grevleri ekseninde büyütmeye çağıyoruz.

Sendika.Org