Eskişehir’e 48 milyon liralık millet bahçesi

Eskişehir’de 65 yıllık Atatürk Stadı yıkılarak yerine yapılacak millet bahçesi için 48 milyon 250 bin lira harcanacağı ortaya çıktı

Eskişehir’e 48 milyon liralık millet bahçesi

Eskişehir’de 65 yıllık Atatürk Stadı yıkıldı, yerine Çevre Bakanlığı ve TOKİ tarafından millet bahçesi yapılacak. Bugüne kadar ihalesi ve yapım maliyeti gizlenen millet bahçesi için 48 milyon 250 bin lira harcanacak.

“185 liralık ihale iptal edildi”

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre gazeteye konuşan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer “Millet Bahçesi’nin projesi 185 bin liralık ihale ile Ankaralı bir firmaya çizdirildi. Ardından bu ihale iptal edildi. Yerine açılan ihale ise pazarlık ve davet usulü ile yapıldı. İstanbullu bir firma kazandı. Eskişehir piyasası ve Eskişehirlilerden kaçırılan ihalenin sözleşmesi 48 milyon 250 bin TL’ye imzalandı” dedi.

“TOKİ ihaleyi gizledi”

Çakırözer, “Yaklaşık 50 milyon TL’lik bir iş neden İstanbullu firmaya verildi? Bu firmanın özelliği ne? Millet bahçesi için 65 yıllık Atatürk Stadı yıkıldı. Eskişehirlilerin anıları yok edildi. İhale; açık, tüm firmaların teklif verebileceği şeffaf biçimde planlanmıştı tam tersi oldu” açıklaması yaptı ve şunları söyledi:

Kanuna göre bir ihalenin pazarlık usulü ile yapılması için, doğal afet, salgın hastalık gibi ani ve beklenmeyen olayların yaşanması gerekiyor. TOKİ bu ihaleyi önce gizledi, sonra istediği firmayı davet etti, pazarlık yapıp sözleşmeyi imzaladı. 50 milyonluk inşaat, müteahhitlik ve peyzaj işi gizlendi.

TOKİ son bir yılda Ankara, İstanbul, Batman, Elazığ, Trabzon, Sivas, Samsun, Sakarya, Tunceli, Bursa, Kocaeli, Van, Zonguldak ve Konya’ya millet bahçesi yapmak için de ihaleye çıktı. Ankara’daki millet bahçesi için 398 milyon 500 bin TL’lik sözleşme imzalanırken, İstanbul Pendik’teki millet bahçesinin maliyeti ise 66 milyon 700 bin olarak belirlendi.

Sendika.Org