Erdoğan’dan belediye meclislerinde taş koyma mesajı: Komisyon kuramaz, bütçe çıkaramazlar

Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışı açıklamasında oy sayımlarında nihai karar için YSK'yi işaret etti, İstanbul ve Ankara'da belediye meclislerinde çoğunluk olduklarını anımsatıp İmamoğlu ve Yavaş'a belediye meclislerinde engel çıkarma mesajı verdi

Erdoğan’dan belediye meclislerinde taş koyma mesajı: Komisyon kuramaz, bütçe çıkaramazlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi olmayan sonuçlara göre yeni başkanı Ekrem İmamoğlu olurken, oyların yeniden sayımından istediği sonucu alamayan AKP işi seçimin iptaline kadar vardırdı.

İSTANBUL SEÇİM TRAFİĞİ: KİM NEREDE İTİRAZ ETTİ? NEREDE SAYIM VAR? SON OY SAYILARI NE?

Sürecin başından bu yana herhangi bir çıkış yapmaması dikkat çeken Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışı gazetecilere bir açıklama yaptı.

Seçim sonuçlarına itirazların nihai kararın YSK’den çıkacağını kaydeden Erdoğan, oy oranları ve kazandıkları belediyeler üzerinden Cumhur İttifakı’nın seçimin kazananı olduğunu ifade etti.

Belediye meclisleriyle engel olma mesajı

İstanbul ve Ankara’da belediye meclis üyeliklerinde de çoğunluğun kendilerinde olduğuna dikkat çeken Erdoğan, İmamoğlu ve Yavaş’ın karşısına belediye meclisi engeli çıkaracağının işaretini verdi:

Sen çalışmanı yapacaksın. Çalışmanı yaparken birçok alınacak kararlar, menkul-gayrimenkul, bütçe… Bunlar nereden geçecek, bunların onayı? Meclisten geçecek. Komisyonlar kurulacak. Bu komisyonlarda sen istediğin gibi “Ben başkanım, komisyonları belirlerim” diyebilir misin? Böyle bir yetkin, hakkın yok. Ben belediye başkanlığından geliyorum.

Bir belediye başkanının belediye meclisinde sırtını dayayacağı bir çoğunluğu yoksa komisyonları da istediği gibi oluşturamaz, bütçeyi de istediği gibi çıkaramaz. Orada onu sürekli denetleyen, ki bu da demokrasi mekanizmasıdır, bu denetleme mekanizması sana yol vermez.

“Milli Savunma Bakanlığı defteri çekti aldı”

Erdoğan, İmamoğlu’nun Anıtkabir çıkarmasına da tepki gösterdi. İmamoğlu’nun mazbata almadan deftere “belediye başkanı” yazmasıyla usulü çiğnediğini söyleyen Erdoğan, “Ama ne oldu, Milli Savunma Bakanlığı o defteri çekti aldı” dedi.

Sendika.Org