Erdoğan’dan AKP’li meclis üyelerine “İmamoğlu’nu çalıştırmayın” talimatı

Tayyip Erdoğan’ın, AKP İstanbul İl Başkanlığı’nda önceki gün düzenlenen toplantıda il yönetimini eleştirdiği, AKP’li meclis üyelerine de İBB Başkanı İmamoğlu’nu çalıştırmama talimatı verdiği belirtildi

Erdoğan’dan AKP’li meclis üyelerine “İmamoğlu’nu çalıştırmayın” talimatı

AKP’nin Sütlüce’deki İstanbul İl Başkanlığı önceki gün basına kapalı kritik bir toplantıya ev sahipliği yaptı.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak’ı sert bir dille eleştiren Erdoğan’ın, “İl genelinden mahalleye kadar döküldünüz. Bu başarısızlığın bir muhasebesi olacak” dediği belirtildi.

Yerel yönetimlere yasa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) eski meclis üyesi Hüseyin Sağ’ın verdiği bilgilere dayandırılan haberde, Erdoğan’ın toplantıya katılan AKP’li belediye meclis üyelerine talimatlar vererek “Meclis’te komisyonlar sizin elinizde. Meclisin 1. ve 2. başkan vekilleri de sizde. Ekrem İmamoğlu’nun tüm vaatlerini takip edeceksiniz. Su fiyatında yüzde 40 indirim yapacakmış. Nasıl yapacakmış bir görelim” dediği kaydedildi.

Belediyedeki işleyiş nedeniyle CHP’nin İBB encümenindeki çoğunluğu elde edeceğini belirten Erdoğan’ın “Biliyorsunuz yerel yönetimlerle ilgili bir çalışmamız var. Yapacağımız bir değişiklikle encümende siyasilerin sayısını artırmak suretiyle değişikliğe gideceğiz. Bürokratların sayısı azalacak” diye konuştuğu söyleniyor.

Encümenin arsa alım satım, kiralama, yıkım ve para cezasına kadar birçok önemli görevi bulunuyor. Ayrıca Erdoğan’ın İBB komisyonlarındaki AKP’li meclis üyelerini ve İBB AKP grup yönetimini belirleyeceği konuşuluyor.

“Topal ördek” demişti

Erdoğan daha önce de Ekrem İmamoğlu için yetkisi kısıtlanmış yönetici anlamına gelen “topal ördek” benzetmesinde bulunmuş ve “(Meclisin) Çoğunluğu bizde. Şu anda hala her şey devam ediyor. Öyle de olsa, bunlar neye dönmüş biliyor musun, bunlar topal ördek” demişti.

ERDOĞAN’DAN İMAMOĞLU YORUMU: “HER OLANDA HAYIR VARDIR”

İBB’de sayısal dengeler

İBB Meclisi, bugün başkan Ekrem İmamoğlu başkanlığında toplanacak. 312 üyeden oluşacak İBB Meclisi’nde 4 MHP’li,176 AKP’li olmak üzere Cumhur İttifakı’nın üye sayısı 180 oldu.

Millet İttifakı da 127 CHP’li, 4 İyi Partili ve 1 de İBB Başkanı olmak üzere 132 üyeden oluşuyor. İstanbul’da 24 ilçe AKP’li, 14 ilçe CHP’li, 1 ilçe de MHP’li başkan tarafından yönetilecek.

Sendika.Org