DİSK Basın-İş, herkesi cezaevine girecek olan Cumhuriyet’çilere sahip çıkmaya çağırdı

Cumhuriyet davasında ceza alan 14 gazeteciden 8’inin tekrar cezaevine girecek olmasıyla ilgili açıklama yapan DİSK Basın-İş, “Gazeteciyiz, insanlara gerçekleri aktarmak için bedel ödemeye her zaman hazırız şüphesiz” dedi ve herkesi gazetecilere sahip çıkmaya çağırdı

DİSK Basın-İş, herkesi cezaevine girecek olan Cumhuriyet’çilere sahip çıkmaya çağırdı

DİSK Basın-İş, Cumhuriyet davasında ceza alan Musa Kart, Kadri Gürsel, Güray Öz, Hakan Kara, Önder Çelik, Emre İper, Bülent Utku ve Mustafa Kemal Güngörtekrar’ın cezaevine girecek olmasıyla ilgili basın açıklaması yaparak herkesi gazetecilere sahip çıkmaya çağırdı.

AKP’nin Cumhuriyet gazetesine düzenlenen operasyonu “Her ağacın kurdu özünde olur” düşüncesiyle başlattığını ifade eden DİSK Basın-İş hakimlere, savcılara ve siyasilere seslenerek “Sizden adalet istemiyoruz, çünkü biliyoruz ki bu isteğin bir karşılığı yok. Ama emirler yağdırırken karşınızdakilerin insan olduğunu unutmayın” dedi.

“İnsanlara gerçekleri aktarmak için bedel ödemeye her zaman hazırız şüphesiz” diyen DİSK Basın-İş, dostlarını kapatıldıkları yerden çıkarmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

CUMHURİYET’ÇİLER CEZAEVİNE GİRİYOR: ÜSTÜNLERİN HUKUKU SAVUNULDU

DİSK Basın-İş’in açıklaması şöyle:

Cumhuriyet gazetesinde AKP’nin ‘Her ağacın kurdu özünde olur’ diyerek başlattığı operasyon sonucu önümüzdeki günlerde sekiz arkadaşımız yeniden hapishaneye girmek zorunda kalacak.

İstinaf mahkemesi tarafından haklarındaki karar onanan Cumhuriyet gazetesi emekçileri bir süre aramızda olamayacak. Baharın sıcaklığını havalandırmada belki hissedemeyecekler, güneşin altında yürüyüp açan çiçeklerin kokusunu alamayacaklar. Ama biliyoruz ki onlar düşünceleri ile hep özgür olacaklar. Ne onları ne de onlara güvenenleri hapsetmek mümkün olmayacak.

Tutuklu annelerini darp eden, akademisyenlerin cübbeleri üzerinde tepinen, kendini her şeye muktedir gören polisler belki de kapılarına dayanacak gecenin bir saati. Onları sevdiklerinden kopartıp dört duvarın arasına götürmek için arabaları ile kapıya dayanacaklar.

Hakimlere, savcılara, siyasilere hatırlatıyoruz, ‘Cezaevindeki gazeteciler’ dendiği zaman sadece bazı istatistikler ya da yasa maddeleri gözünüzün önüne geliyor olabilir. Ama hiçbirimiz bir istatistik unsuru değiliz, gazeteciyiz, insanlara gerçekleri aktarmak için bedel ödemeye her zaman hazırız şüphesiz. Sizden adalet istemiyoruz, çünkü biliyoruz ki bu isteğin bir karşılığı yok. Ama emirler yağdırırken karşınızdakilerin insan olduğunu unutmayın.

Dostlarımızı hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız kapatıldıkları yerde. Onları yeniden kapatıldıkları yerden çekip çıkarmak için elimizden geleni yapacağız.

Herkesi gazeteci dostlarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Sendika.Org