CHP’li vekilden Sağlık Bakanlığı’na çağrı: “Bizler Öykü Arin’ler için sıralara girdik, bu umuda sahip çıkın!”

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, kök hücre bağışlarından toplanan 150 bine yakın kan örneğinin doku tiplemesi çalışması için beklediğini belirterek Sağlık Bakanlığı'na süreci hızlandırma çağrısında bulundu

CHP’li vekilden Sağlık Bakanlığı’na çağrı: “Bizler Öykü Arin’ler için sıralara girdik, bu umuda sahip çıkın!”

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, kök hücre bağışlarının doku tiplemesi çalışmalarının detaylarını TBMM gündemine taşıdı.

Bakan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde lösemi ile mücadele eden 4 yaşındaki Öykü Arin için başlatılan kök hücre bağışı kampanyasını hat��rlattı. “Öykü Arin’e umut ol” sloganıyla yürütülen kampanyanın çığ gibi büyüdüğünü ve yüzbinlerce kök hücre bağışı yapıldığını belirten Bakan 150 bine yakın kan örneğinin doku tiplemesi çalışması için beklendiğini ifade ederek şunları söyledi:

Geçtiğimiz gün Öykü Arin’e, annesi Eylem Şen Yazıcı’dan yüzde 50 uyumlu ilik başarılı bir operasyonla nakledildi. Anne Yazıcı’dan ameliyathane ortamında akşam saatlerinde toplanan kök hücreler, Öykü Arin için uygun hale getirilerek nakledildi.

Önümüzdeki 28 gün naklin başarılı olup olmadığı gözlenecek. Yarı uyumlu nakil başarısız olduğu ya da JMML tekrar ettiği takdirde ise, Öykü Arin’in yeniden nakil olması gerekecek. Bu nedenle kök hücre bağışı kampanyası devam ediyor.

Öte yandan bağış yapılan kan örneklerinin doku tiplemesi çalışmasının hızla devam etmesi ve eşleşmelerin bir an önce gerçekleşmesi gerekiyor. Ancak, 150 bine yakın kan örneğinin doku tiplemesi çalışması için beklendiği ifade ediliyor.

Toplanan kan örnekleri acilen incelenmeli

Donör bekleyen hastaların zamana karşı yarıştığını, kaybedilen her günün binlerce hasta için hayati önem taşıdığını belirten Bakan, Sağlık Bakanlığına toplanan kan örneklerinin acilen incelenmesi ve eşleşmelerin yapılması için çağrıda bulundu. Bakan, “Bizler Öykü Arin’ler için sıralara girdik, sıra sizde! Bu umuda sahip çıkın!” dedi.

Bakan, Sağlık Bakanlığı’na şu soruları yöneltti:

  1. Son 1 yılda (2018 Nisan – 2019 Nisan ayı dahil) -aylar bazında olmak üzere- Sağlık Bakanlığı’na yapılan kök hücre bağışı sayısı kaçtır?
  2. Son 6 aylık kök hücre bağışı başvuruları kapsamında kaç kan örneğinin doku tiplemesi çalışması tamamlanmıştır?
  3. Son 6 aylık kök hücre bağışı başvuruları kapsamında doku tiplemesi çalışması yapılmayan kaç kan örneği başvurusu vardır?
  4. 150 bine yakın kan örneğinin doku tiplemesi çalışması için beklediği bilgisinden hareketle; zamanla yarışılan bir hastalıkla mücadele eden vatandaşlarımızın yaşam savaşlarında Bakanlığınızın üstüne düşen görev çerçevesinde, doku tiplemesi çalışmanın yapılmamasının veya sürecin yavaş ilerlemesinin nedeni nedir?
  5. Bakanlığınıza iletilen kök hücre bağışı kapsamındaki -ve işlem için beklemede olan- kan örneklerinin doku tiplemesi çalışmasının tamamlanması için öngörülen süre nedir?
  6. Bir kan örneğinin doku tiplemesi çalışması için standart süre nedir?

Sendika.Org