CHP’li Ağbaba: “Türkiye’de her 4 saatte bir işçi iş cinayetinde hayatını kaybediyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba, 28 Nisan Dünya Çalışma Güvenliği ve Sağlığı Günü'ne ilişkin açıklama yayımladı. Raporda Türkiye'nin iş kazaları, iş cinayetleri ve işçi intiharlarına ilişkin veriler yer aldı

CHP’li Ağbaba: “Türkiye’de her 4 saatte bir işçi iş cinayetinde hayatını kaybediyor”

CHP Genel Başkanı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba, 28 Nisan Dünya Çalışma Güvenliği ve Sağlığı Günü’ne ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Ağbaba yaptığı açıklamada, ILO verilerine göre her yıl 370 milyondan fazla işçinin işyerlerindeki kazalardan veya meslek hastalarından etkilendiğini, 2,7 milyon işçinin ise iş kazaları veya meslek hastalıklarından kaynaklı hayatını kaybettiğini belirtti. Ağbaba, yine ILO verilerine göre her gün ortalama olarak 7 bin işçinin işyerlerinde ya da meslek hastalıklarından kaynaklı hayatını kaybettiğini kaydetti.

Ağbaba, Türkiye’deki iş cinayetlerinin “yaşanan iş kazaları neticisinde işçi ölümleri”, “meslek hastalıkları neticesinde yaşanan ölümler” ve “çalışma ortamında oluşan baskıdan kaynaklı yaşanan işçi intiharları” olarak kategorize edilebileceğini söyleyerek “Türkiye bu üç kategori göz önüne alındığında işçi ölümlerinde dünya genelinde 3’üncü, AB ülkeleri arasında 1’inci sırada yer almaktadır” dedi.

En çok iş kazası 2016 yılında yaşandı

Ağbaba, Türkiye’de günde ortalama 3 ile 5 arası işçinin iş cinayetleri sonucunda hayatını kaybettiğini belirterek, iş kazalarının yıllara göre dağılımını aktardı:

 • 2012 yılı iş kazası sayısı 74 bin 871
 • 2013 yılı iş kazası sayısı 191 bin 389
 • 2014 yılı iş kazası sayısı 221 bin 366
 • 2015 yılı iş kazası sayısı 241 bin 547
 • 2016 yılı iş kazası sayısı 286 bin 68.

En çok iş cinayeti 2017’de yaşandı

Ağbaba’nın yaptığı açıklamaya göre ise iş cinayetlerini gösteren tablo ise şöyle:

Meslek hastalıklarına nedeniyle gerçekleşen ölümlerin Türkiye’de kayıt altına alınmadığını belirten Ağbaba, “Türkiye’de yaklaşık 26 milyon civarında çalışan olduğu düşünüldüğünde,  ülkemizde ortalama 100 bin ile 300 bin arası çalışanın meslek hastalığına yakalandığı düşünülmektedir. Bu verilere göre Türkiye’de her yıl geçmişte çalıştığı iş yerinden kaynaklı olarak ‘meslek hastalığına’ yakalanan ortalama 15 bin işçi yaşamını yitirmektedir” dedi. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yıllara göre meslek hastalığına yakalanmış işçi sayılarına ilişkin veriler şöyle:

“Türkiye’de yaşanan işçi intiharlarının başlıca 3 nedeni borç, mobbing ve işsizlik olarak göze çarpmaktadır” diyen Ağbaba, ekonomik krize bağlı olarak artan hayat pahalılığı işçileri ve çalışanları her geçen biraz daha borç batağının içine çektiğini kaydetti. Ağbaba, son 5 yılda 334 işçinin intihar ettiğini belirtti ve yıllara göre işçi intiharları sayılarını aktardı:

 • 2013 yılında en az 15 işçi
 • 2014 yılında en az 25 işçi
 • 2015 yılında en az 59 işçi
 • 2016 yılında en az 90 işçi
 • 2017 yılında en az 89 işçi
 • 2018 yılı içerisinde bugüne dek en az 54 işçi.

Ağbaba’nın açıklamasında son olarak şu ifadelere yer verdi:

Bunun yanı sıra iş yerlerinde yaşanan mobing ve ağır çalışma koşullarına bağlı olarak yaşanan intiharların birinci nedeni ise yine iş yerlerinde ki denetimsizlik ve güvencesizliktir. Bu bakımdan inşaatta veya farklı bir iş kolunda iş kazası neticesinde yaşamını kaybeden bir işçi ile iş yerinde ki ağır baskılara dayanamayarak yaşamına son veren bir işçi aynı kapsamda ele alınmalıdır. İşçi intiharları da iş kazası kapsamında ele alınmalıdır.

Sendika.Org