ÇGD: “Kılıçdaroğlu’na yapılan linç girişimi, nefret kampanyasının meyvesidir”

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) yazılı açıklama yayımlayarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırının yandaş medya hedef gösteren nefret kampanyalarının sonucu olduğunu kaydetti. ÇGD, söz konusu medya kuruluşlarında çalışan gazetecilere seslenerek "Halkın doğru haber alma hakkına ihanet etmeyin! Toplumun size olan güvenine layık olun!" dedi

ÇGD: “Kılıçdaroğlu’na yapılan linç girişimi, nefret kampanyasının meyvesidir”

ÇGD, Ankara Çubuk’ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırının ardından yandaş medyanın kurduğu ötekileştiren, nefret diline ilişkin yazılı açıklama yayımladı. ÇGD, Ankara Valiliği’nin “müessif bir protesto”, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın saldırganlara yönelik “Tepkinizi gösterdiniz, mesajınızı verdiniz” dediği olayın bilinçli ve planlı bir hedef gösterme olduğunu kaydetti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yaptığı “oy” hesabını ve “Bunlar sert adamlar. Yumruk attıracak ne yaptın sen” sözlerini anımsatan ÇGD “[Böyle] denilerek şiddetin meşrulaştırılacağı bir konu hiç değildir” ifadelerini kullandı. 31 Mart yerel seçimlerine giden süreçte muhalefete yönelik başlatılan nefret kampanyasının, AKP’nin büyükşehirleri kaybetmesiyle dozunun arttığının altını çizen ÇGD “Sayın Kılıçdaroğlu’na yapılan linç girişimi, bu nefret kampanyasının bugün ortaya çıkan meyvesidir” dedi.

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

İktidara yakınlığıyla bilinen gazete ve televizyon kanalları, muhalefet partileri ve yöneticilerini hedef göstermeye devam etmekte ve seçimi kazanan belediye başkanlarını asılsız ve alakasız manşetlerde “terörle” bağdaştırmaktadır. Oysa medyanın görevi, iktidarın çamur atma mekanizması olmak değildir. Medya kuruluşları, toplumsal nefretin körüğü olmaktan uzak durmalıdır. Asılsız iddialarla insanları zan altında bırakmak, onları toplumun gözünde suçlu durumuna düşürmek, kendi görüşünde olmayan herkese “terörist” yaftası yapıştırmak sadece gazetecilik meslek ahlakıyla değil insanlığın hiçbir değeriyle bağdaşmaz. Toplumun köklerine ekilen bu nefret, günü geldiğinde hepimizi boğacaktır.

Tek amacı hakaret etmek ve asılsız haberlerle hedef göstermek olan ve tüm bu yollar nedeniyle güvenini neredeyse tamamen kaybeden medya kuruluşlarında çalışan basın emekçisi meslektaşlarımıza sesleniyoruz: Meslek ahlakını ayaklar altına alan bu tür yazılara imza atmayın! Çünkü bu tür imzalar, habere değil topluma nefret tohumları ekmeye hizmet etmektedir. Halkın doğru haber alma hakkına ihanet etmeyin! Toplumun size olan güvenine layık olun!

Sendika.Org