Bir yıl tutuklu kalan Berkay Ustabaş’a 5 ay hapis cezası

Berkin Elvan’ın cenaze törenine katıldığı suçlamasıyla 1 yıl tutuklu kalan üniversite öğrencisi Berkay Ustabaş’a 5 ay hapis cezası verildi

Bir yıl tutuklu kalan Berkay Ustabaş’a 5 ay hapis cezası

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Berkay Ustabaş’ın Berkin Elvan’ın cenazesine katıldığı için yargılandığı dava karara bağlandı.

İstanbul Adliyesi 26. Ağır Ceza Mahkemesi, Ustabaş’a “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, katılma; toplantı ve yürüyüşlere 23. maddede belirtilen aletlerle katılmaktan” suçlu buldu.

Mahkeme Ustabaş’ın 6 ay hapisle cezalandırılmasına, geçmişi, yargılama sürecindeki tutum ve davranışları gözetilerek 1/6 indirim yapılmasına ve toplam 5 ay hapis cezasına hükmetti. Yargılama sürecinde bir yıl tutuklu kalan Ustabaş’ın tutuklu kaldığı süre, cezasından düşürüldü.

Tutuklanmasaydı bu ceza nedeniyle hapse girmeyecekti

Mahkeme, Ustabaş’ın cezasının da bir yıl ertelenmesini açıkladı. Karara göre, Ustabaş tutuklu kalmış olmasaydı, bu ceza nedeniyle hapse girmeyecekti.

Ustabaş kararı Twitter hesabından değerlendirerek “1 yıl tutuklu kaldığım davada 5 ay hapis kararı verdiler. F Tipi, işkence, sürgün ve yasaklar ardından tutuklu kaldığım sürenin yarısından az bir ‘ceza’ kararı: Bu mudur adalet?” diye sordu.

BERKİN’İN CENAZESİNE KATILDIĞI GEREKÇESİYLE TUTUKLU BULUNAN BERKAY USTABAŞ HAKKINDA TAHLİYE KARARI

Sendika.Org