“Anlaşmayı öğrenciler bozdu” diyen ODTÜ Rektörü Kök’e yanıt: “Bu açıklamalara sadece gülüyoruz”

ODTÜ Rektörü Verşan Kök, Sözcü'den Deniz Zeyrek'e mesaj göndererek şenlikleri iptal etmediklerini, "anlaşmayı öğrencilerin bozduğunu" ileri sürdü. Bahar Şenliklerini organize eden topluluklardan Uluslararası Gençlik Topluluğu'nun başkanı Sendika.Org'a konuşarak Kök'ün iddialarına yanıt verdi

“Anlaşmayı öğrenciler bozdu” diyen ODTÜ Rektörü Kök’e yanıt: “Bu açıklamalara sadece gülüyoruz”

ODTÜ Rektörlüğü, geleneksel olarak her yıl Devrim Stadı’nda düzenlenen Ulusalararası Bahar Şenlikleri’ni önce Kongre Kültür Merkezi’ne (KKM) almak istemiş, şenliği düzenleyen toplulukların itirazı üzerine ise “olanak yetersiz” diyerek bu seneki şenlik organizasyonunu iptal etmeye çalışmıştı. Çok sayıda sanatçıdan ODTÜ’lülere destek açıklamaları geldi.

Sözcü’den Deniz Zeyrek ise bugünkü köşe yazısında ODTÜ Rektörü Verşan Kök’ün kendisine gönderdiği mesaja yer verdi. Kök, şenliğin iptal edilmediğini, “anlaşma”nın öğrenciler tarafından bozulduğunu ileri sürdü. Kök’ün Zeyrek’e gönderdiği mesajın ilgili kısmı şöyle:

Öncelikle biz şenlikleri iptal etmedik. Tam aksine biz UGT’li öğrencilerle Devrim Stadı konserleri de dahil her konuda anlaştık. Ancak sonra bu grup LGBT, Marksist, Aşırı Sol, HDP gruplarla toplantı yapıp bu karardan vazgeçtiler. Tüm alanları istediler. İsteklerinin toplam maliyeti 1 milyonun (TL olsa gerek) üstünde. Traktör bile istediler. Hiçbir zaman yasakçı bir tutumumuz olmadı yönetimce. Bizler sizlerden daha fazla ODTÜ’lüyüz. Mesela ben 35 senedir ODTÜ’deyim. Neyin ne olduğunu herkes kadar bilirim. Bu arada daha önce de şenlik yapılmadı ODTÜ’de.

“Birilerinin bize akıl hocalığı yaptığı iddiası var fakat bu tamamen yalan”

Şenliği düzenleyen topluluklardan Uluslararası Gençlik Topluluğu (UGT) Başkanı, Sendika.Org’a açıklamalarda bulundu. UGT Başkanı şenliğin örgütlenmesi süresince rektörlük ile kendilerinin de aralarında bulunduğu üç toplulukla katıldıklarını, rektörlüğün açıklamasının ardından 40’ı aşkın toplulukla toplantı yaptıklarını belirtti ve şöyle devam etti:

Biz 9 Nisan’da bu çağrıyı yaptık, diğer tüm topluluklarla oturalım, “Bu noktadayız, nasıl yapalım”ı konuşalım diye toplantı yaptık. Oraya 40 küsur topluluk geldi. Burada Verşan Kök’ün bahsettiği gruplar içlerinden cımbızlanmıştır. Orada birçok ODTÜ topluluğu vardı. Bu toplantıda bulunduğumuz noktayı anlatmak ve “Şenliği nasıl yapalım”ı tartışmak adına toplulukları çağırdık. Yazıda birilerinin bize akıl hocalığı yaptığı gibi bir iddia var fakat bu tamamen yalan.

“Zaten olanağı yaratan biziz”

UGT Başkanı, Kök’ün Zeyrek’e gönderdiği mesajda şenlik maliyetinin 1 milyon TL olduğu, öğrencilerin “traktörü bile istediği” yönünde iddialarına ise şu yanıtı verdi:

Kök 1 milyon liradan, traktörden bahsediyor. En başından beri “Olanak yok” gibi bir algı var fakat yıllardır biz bu şenliğin olanaklarını kendi kendimize yaratıyoruz. Şöyle yaratıyoruz; ticari alanlarımız var, bu ticari alanlara yemek, takı-toka gibi şeylerin satışının yapıldığı ufak ticari masalar kurarak, buradan aldığımız kirayı olduğu gibi sahnelere, sanatçılara ve öğrenci topluluklarının ekipmanlarına veriyoruz. Başta bizim bu ekonomik özgürlüğümüz engellendi, adım atamaz noktaya getirdiler, sonra dediler ki “İmkanımız olanağımız yok.” Zaten o olanağı yaratan biziz. ODTÜ Bahar Şenliği’ni, ODTÜ öğrencisi kendi kendine yapar zaten. Rektörlük şenliği yapmaz. Yeri geldi biz okulda şenlik yaptığımız zaman, okulda çalışan personelin ekstra mesai ücretini bile biz ödedik. Rektörlüğün çıkıp da “Bizden 1 milyon lira istediler” açıklamalarına biz sadece gülüyoruz.

Traktör mevzusuna gelince. Okulumuzun öğrencilerinin müzik topluluklarının panayır alanında kurdukları sahneye okula içindeki başka bir noktadan ekipman taşımak maksadıyla istedik. Bir traktör olur, bir kamyonet olur, bu ekipmanların taşınabileceği bir taşıt istedik. Orada traktör yazıyordu, evet ama şu yüzden yazıyordu; okulun da traktörü var, ekstra farklı bir talepte bulunmayalım diyerek, onları da rahatlatmak adına yazdık. Öyle bir açıklama yapılmışki sanki zimmetimize geçirecekmişiz gibi.

UGT Başkanı, yarın 13.30’da rektörlük önünde toplanma çağrısı yaptıklarının altını çizerek “Bizim önümüzdeki tek engel rektörlüğün vereceği bir izin. Biz bu resmi izni aldıktan sonra, bu kadar sanatçı, bu kadar isim destek vermişken ekonomik olarak herhangi bir zorluk yaşamayacağımızı düşünüyoruz. Rektörlüğün de bu noktada bizimle görüşmesi ve ‘Tamam’ demesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Sendika.Org/ Ankara