Ankara Demokratik Kitle Örgütleri Platformu: “Halkın kararını kimse sorgulayamaz”

Ankara Demokratik Kitle Örgütleri Platformu, İstanbul'da oyların yeniden sayılması tartışmalarına ilişkin Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nde düzenledikleri basın toplantısıyla iktidarı, halkın iradesini tanımaya çağırdı

Ankara Demokratik Kitle Örgütleri Platformu: “Halkın kararını kimse sorgulayamaz”

Ankara Demokratik Kitle Örgütleri Platformu, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde, 31 Mart yerel seçimlerine İstanbul’da ilişkin yeniden sayım talepleri ile sürecin uzatılmasına ilişkin basın toplantısı yaptı. Ortak basın metninin Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan okudu.

Candan, sayım ve yeniden sayım taleplerinin “itirazdan öte bir hal aldığı”nı belirterek, “31 Mart yerel seçimlerinde halk iradesini sandıkta göstermiş ve tercihini yapmıştır” dedi. Seçim sonuçlarına itiraz koşullarının kanunda açık bir şekilde yer aldığını an��msatan Candan “Seçim sonuçlarını darbe ile yan yana getirerek, seçmenin iradesini yok saymaya yönelik her türlü hamle hukuk dışıdır ve meşru değildir. Sürecin ve tartışmanın uzaması demokrasiye inancı zedeleyeceği gibi, iktidarın kurumlarıyla birlikte halkın iradesini baskılayacağı düşüncesini körüklemektedir” dedi.

Candan sözlerine şöyle devam etti:

Her seçim sonuçlarına itirazlar olabilir ancak bu itirazlara yönelik, mekândan ve zamandan bağımsız hukuka uygun işlem tesis edilir. Ancak günlerdir yaşanılan süreç ve itirazlar hukuk sınırlarını aşarak doğrudan seçme ve seçilme hakkına yönelik bir saldırı haline gelmiştir. Seçmenin iradesini ilan etmekle, demokratik ve adil seçimleri güvenceye almakla görevlendirilmiş Yüksek Seçim Kurulu’nu, ülke demokrasisi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları çerçevesinde ivedilikle seçmenin iradesini ilan etmeye davet ediyoruz.

Ülkemizin demokrasi ve hukuk düzeni açısından zor ve meşakkatli bir süreçten geçtiği, dünyanın gözünün üzerimizde olduğu şu günlerde, halkın kararını sorgulama hakkının kimsede olmadığından hareketle; seçmen iradesinin açıklanması, ülkenin batısından doğusuna, hukukun işletilmesi konusunda yetkilileri göreve, demokrasinin vazgeçilmez unsurları olarak tüm kurum ve kuruluşları hukuka, demokrasiye sahip çıkmaya ve ses çıkartmaya davet ediyoruz.

“YSK kararları çifte standart uygulamadan, olması gerektiği gibi hayata geçirilmelidir”

Candan’ın ardından basın metnine imza atan kurumların temsilcileri söz aldı. Ankara Serbest Muhasabeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali Şahin, “Daha önce seçim kazanıldığında sandığı kutsayanlar halkın iradesini kutsayanlar şuanda kaybettikleri yerlerde seçimlerin ve halkın iradesinin sorgulanmasına varan uygulamalarla bir çifte standart yaratıyor” dedi. Işık, yeniden sayımlarla Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım arasındaki oy farkının 15 bine indiğini anımsatarak sürecin “bu kadar oyla kazanılır mı” noktasına getirilmeye çalışıldığını belirtti. Işık, “YSK kararları çifte standart uygulamadan, olması gerektiği gibi hayata geçirilmelidir” dedi.

DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün “Bir seçim tamamlanmıştır. Kimin beğenip beğenmediğine bakmaksızın YSK de, diğer kurumlar da yasalara uygun görevlerini ve sorumluluklarını yerine getirmek zorundadırlar” dedi.

“Demokrasi sadece kazandıkları zaman saygı duydukları bir şey”

Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, seçim sürecinde kullanılan dile dikkat çekerek “Bu memleketin yüzde 50’si vatan haini ve terörist damgasıyla damgalanmak istendi” dedi. Yandaş medyanın da seferber olduğuna dikkat çeken Bulut, halkın “Haddini bil” diyerek iktidarı cezalandırdığını ve “daha sevecen, güler yüzlü simaları lider olarak görmek istediğini” kaydetti. Bulut, ekonomik kriz ve tarım politikalarının seçim sonuçlarını da etkilediğini belirterek “Bu seçimin sonuçlarını, demokratik hafıza içinde belli bir olgunlukla karşılamaları gerekirken bu olgunluğu göremedik. Demokrasi sadece kazandıkları zaman saygı duydukları bir şey. YSK’nin ve tüm adli yargı organlarının demokrasiye ve adalete sahip çıkmalarını bekliyoruz” dedi.

Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür Eğitim Vakfı’ndan Emel Sungur, iktidarın sonuçları hazmedemediğini belirtti. Sungur, “Toplumun bireyleri olarak oradaki gelişmelerden her an haberimiz olması gerekiyor. Baskı altındalarsa onu da bilmemiz gerekiyor” dedi.

“Seçmenin tercihlerine saygılı olun”

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Işık ise sözlerine “82 milyon tüketici adına yönetenlere sesleniyoruz” diyerek başladı. Işık, “Seçmenin iradesine saygı duyunuz. Son gelişmeye göre artık 51 sandık dışında sandık açılmayacak. Bu sefer Büyükçekmece’de operasyon başlatılıyor. Burada çıkan verilerle YSK’yi baskı altına almak için” dedi. “Sahte deliller üreterek YSK üzerinde baskı yapmayınız” diyen Işık, “Yargı Türk milleti adına bağımsız ve özgür karar vermek zorundadır. Tüm baskılara karşı duruyoruz. Provokasyonlarla ortamı geren ve sert dili siyasete alet edenlere sesleniyoruz; halkı daha fazla germeyin, seçmenin iradesine, tercihlerine saygılı olun” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nden Alev Yılmaz, “Milli iradeye saygı duyulmasını ve oylara ve demokrasiye sahip çıkılmasını istiyoruz” dedi.

Halkevleri’nden Hadi İskit ise “Halkın iradesine karşı çıkmak kimsenin haddi değildir. İktidar haddini bilsin” ifadelerini kullandı.

Açıklama imzacısı kurumların listesi ise şöyle:

Ankara Tabip Odası, Ankara Cumhuriyet Okurları, ADD Çankaya Şubesi, Ankara Dayanışma Derneği, Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çağdaş Demokratik Ehlibeyt Eğitim ve Kültür Dernekleri, Çiğdemim Derneği, Disk Ankara Bölge Temsilciliği, Halkevleri, Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneği Ankara Şubesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ozan Der, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür Eğitim Vakfı, Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği, Sosyal Demokrasi Derneği, Tüketici Hakları Derneği.

Sendika.Org/ Ankara