AKP’li Metiner’den YSK’nin KHK kararına eleştiri: Doğru değildir, demokratik değildir

AKP eski Milletvekili Mehmet Metiner, Rûdaw TV’ye yaptığı açıklamada YSK’nin KHK kararını eleştirdi, “Adaylar seçildikten sonra adaylıklarının düşürülmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Bir partinin kazandığı belediyeyi başka bir partiye vermek doğru değildir. Kişisel fikrim bunun demokratik olmadığı yönündedir” dedi

YSK’nin, adaylıklarında bir sakınca görmediği HDP’nin KHK’li başkanlarının mazbatalarını gasp ederek AKP’lilere vermesine AKP içinden de tepki geldi.

AKP eski Milletvekili Mehmet Metiner, Rûdaw TV yayınında seçim sonuçlarını değerlendirdi. Metiner, konuşmasında YSK’nin KHK kararını demokratik olmamakla eleştirdi:

Doğru olan şudur; bu adaylar seçime giremeyeceklerse bunun kendilerine bildirilmesidir. Şimdi, seçime giriyor, kazanıyorlar, sonra KHK ile ihraç edildikleri söylenerek seçildikleri belediye başkanlıkları ellerinden alınıyorsa bu haklı olarak bir tartışmayı beraberinde getirir.

Veyahut HDP kazandı, ikinci sıradaki bir başka partiye belediye başkanlığı vermek, kanunun öngördüğü bir şey. Benim kişisel fikrim bunun demokratik olmadığı yönündedir. Bir partinin kazandığı belediyeyi başka bir partiye vermek doğru değildir. Bu durumda siz seçimleri yenilersiniz ve tekrar partiler yarışır. Hangi aday kazanırsa ona mazbata verirsiniz. Kazanan partinin mazbatasını bir başka partiye vermek toplum vicdanının kabul edebileceği bir şey değildir.

Metiner, Tayyip Erdoğan’ın seçim sürecinde yaptığı “Kürdistan’a defolun” ifadelerinin sorulmasına ise “E bakın Kürdistan dedim işte. Kürdistan hükümeti var, selamlıyoruz. Barzani bizim kardeşimiz, selamlıyoruz. Onunla dostuz, selamlıyoruz. Sıkıntı ne?” yanıtı verdi.

Sendika.Org