AKP’den Çekmeköy’de seçmen kaydırma oyunları: Binali Yıldırım’ın kardeşi de aralarında

İBB’nin CHP’li meclis üyeleri Çekmeköy’de aralarında Binali Yıldırım’ın kardeşinin de olduğu çok sayıda seçmenin kaydının kaydırıldığını ortaya çıkardı

AKP’den Çekmeköy’de seçmen kaydırma oyunları: Binali Yıldırım’ın kardeşi de aralarında

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimini Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasının ardından, başvurduğu yeniden sayımlarda istediği sonucu elde edemeyen Saray iktidarı seçimin iptalini gündeme getirmişti.

Saray iktidarının iptal talebinin özünü hile ve usulsüzlük iddiası oluştururken, İBB Meclisi’nin CHP’li üyeleri Nadir Ataman ile Hüseyin Sağ, Çekmeköy ilçesinde yaptıkları incelemelerde yeni hile usulsüzlüklerle karşılaştı.

Sözcü’nün haberine göre; 24 Haziran’da Çekmeköy’de oy kullanıp 31 Mart’ta Türkiye’nin hiçbir yerinde seçmen kaydı olmayan 3 bin 22 kişi tespit ettiklerini söyleyen CHP’li üyeler, bu kişilerin arasında vefat etmiş olanlar olmakla birlikte yıllardır aynı yerde oturan kişilere oy hakkı tanınmadığını, bu kişilerin de kontrol yapmadığı için oy kullanamadığını aktardı.

Çekmeköy oyunları

Nadir Ataman’ın açıkladığı verilere göre;

  • Binali Yıldırım’ın kardeşi ve aynı zamanda Çekmeköy Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Eyüp Yıldırım’ın seçmen kaydının, kendisi Sancaktepe’de oturmasına karşın Çekmeköy’e alındığı anlaşıldı.
  • Yıldırım ile birlikte Çekmeköy Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Fatih Keskin ve eşinin seçmen kayıtları da belediye personeli M.Ç’nin evinde çıktı.
  • Çekmeköy Belediyesi’nin ilçe nüfus müdürlüğünde çalıştırdığı daimi yetkilisi Sadık Işık’ın evinde 9 kişinin daha kaydı bulundu. Bu kişiler arasında Yapı Kontrol Müdürü Ahmet Selman ile Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ın sağ kolu Zafer Sevencan ve eşi de yer aldı.
  • Sarıyer’de oturan Belediye Başkan Yardımcısı Latif Coşar’ın kaydı da AKP’li meclis üyesi Yılmaz Sezgin’in evinde çıktı.
  • 24 Haziran seçimlerinde Rize’de oy kullanan eski futbolcu İbrahim Üzülmez’in kaydının da AKP’li meclis üyesi Rıdvan Bural’ın evine alındığı belgelendi.

Hüseyin Sağ da Çekmeköy’de 14 bin seçmenin gittiğini, yerine 16 bin seçmenin geldiğini ancak 3 bin seçmenin nerede olduğunun belirsizleştirildiğini ifade etti, “18 yaş aralığı ile 102 yaşına kadar toplam 5 bin 43 kişinin 24 Haziran’da nerede oy kullandığı belli değil. 18-19 yaş arası kişiler ilk defa oy kullanıyor ama geri kalanların 24 Haziran’da nerede oy kullandıkları bilinmiyor” dedi.

Sendika.Org