ABD’deki Rusya soruşturması tamamlandı: Savcı delil bulamadı, Trump “Oyun bitti” dedi

ABD’de 2016 başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahale ettiği iddiasıyla yürütülen soruşturma sonuçlandı. Savcı Mueller, Rusya ile gizli bir anlaşma bulgusuna rastlanamadığını belirtti. Trump “Oyun bitti” derken, raporun suç teşkil eden davranışlara da yer verdiği yorumu yapıldı

ABD’deki Rusya soruşturması tamamlandı: Savcı delil bulamadı, Trump “Oyun bitti” dedi

ABD’de 2016 yılında yapılan başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahale ettiği iddiasıyla soruşturma yürüten özel yetkili savcı Robert Mueller 22 ayın sonunda hazırladığı raporu tamamlayıp Adalet Bakanlığı’na teslim etti.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre; Adalet Bakanı William Barr da raporla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. ABD Başkanı Donald Trump’ın veya başka ABD vatandaşlarının seçim sürecinde Rusya ile gizli bir anlaşma yaptığına ilişkin delil bulunamadığını birkaç kez vurgulayarak söyledi.

Moskova hükümetinin seçime müdahale etmeyi amaçladığını iddia eden Barr, “Ancak özel yetkili savcının kapsamlı soruşturması sayesinde bu komploları başlayan Rus ajanların Başkan Trump ya da Trump’ın kampanyasının işbirliğine sahip olmadığını biliyoruz” dedi.

Trump: “Oyun bitti!”

Trump da Barr’ın basın toplantısının ardından sosyal medya hesabından “Game of Thrones” dizisine atıfta bulunan bir görselle “Gizli anlaşma, adaleti engelleme yok. Nefret edenler ve radikal sol Demokratlar için oyun bitti” mesajı paylaştı.

Trump, Beyaz Saray’da katıldığı bir programda böyle bir işbirliğinin hiçbir zaman olmadığını ve olamayacağını söyledi, “Bu işlerin köküne kadar inmeliyiz. Bunlar, bu oyunlar başka bir başkanın başına asla gelmemeli” dedi.

“Suç sonucuna varılmadı ama suç teşkil eden davranış olmadığı sonucuna da varılmadı”

Akşam saatlerinde ise Mueller’in redakte edilmiş raporu Kongre’ye sunuldu ve kamuoyuyla paylaşıldı.

Reuters’in haberine göre; rapor, Başkan Trump’ın Rusya soruşturmasını kontrol altına almak ve özel yetkili savcı Mueller’i görevden almaya yönelik çabalarını da gözler önüne serdi.

Dönemin Adalet Bakanı Jeff Sessions, Mueller’in özel yetkili savcı olarak soruşturmaya atandığı haberini ilettiğinde Trump’ın “Bu benim başkanlığımın sonu olur” demesi raporda yer aldı.

Reuters’e göre; Mueller raporunun Trump’ın bir suç işlediği sonucuna varmadığını ancak suç teşkil eden hiçbir davranışın bulunmadığı sonucuna da varılmadı. Zira raporda “Soruşturma Rus hükümetiyle ilişkili kişilerle Trump kampanyasıyla ilişkili kişiler arasında çok sayıda bağlantı tespit etmiş olsa da, deliller suçlamalar getirmeyi destekleyecek ölçüde yeterli değildi” ifadesi kullanıldı.

Sendika.Org