ABD, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nu “terör örgütü” listesine aldı

ABD Başkanı Donald Trump, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun “terör örgütü” listesine alındığını duyurdu

ABD, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nu “terör örgütü” listesine aldı

ABD, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nu “terör örgütü” listesine aldı. Washington bu kararla ilk kez bir başka ülkenin ordusuna ait bir birimi “terör örgütü” olarak nitelemiş oldu. Karar bir hafta içinde yürürlüğe girecek.

Beyaz Saray’dan Trump adına yapılan yazılı açıklamada, “Bugün yönetimimin, Kudüs Gücü dahil İran Devrim Muhafızları Ordusu’nu Göç ve Tabiiyet Yasasının 219’uncu bölümü kapsamında yabancı terör örgütü olarak tanıma planını resmi olarak ilan ediyorum” ifadelerine yer verildi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, “İran Devrim Muhafızları, küresel terör kampanyasının yönetilmesi ve uygulanmasında İran hükümetinin temel aracıdır” denilen açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

Terör örgütü listesine alınması İran Devrim Muhafızları ile iş yapan ya da onlara destek verenlere yönelik riskleri açık seçik olarak ortaya koyuyor. İran Devrim Muhafızları ile iş yapıyorsanız, teröre para desteği sağlamış olursunuz.

Trump ayrıca, Tahran üzerindeki mali baskıyı arttırmaya da devam edeceklerini kaydetti.

“İran’ın dış politikasını anlamak için Kasım Süleymani’ye bakın”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Trump yönetiminin bu kararının ardından basın toplantısı düzenledi.

Kararın bir hafta içinde yürürlüğe gireceğini söyleyen Pompeo, İran Devrim Muhafızları’nın dış operasyonlar birimi olan Kudüs Gücü’nün komutanı Kasım Süleymani’yi öne çıkardı; “Irak’ta ölen 603 ABD askerinin kanında onun eli var” ifadesini kullandı.

Pompeo, İran Devrim Muhafızları’nın, İran ekonomisi ve siyasetinde üstlendiği rolün altını çizdi ve “rejimin yolsuzluk faaliyetlerinde” parmağı olduğunu savundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın İran dosyasından sorumlu temsilcisi Brian Hook da “İran’ın dış politikasını anlamak istiyorsanız Kasım Süleymani’nin söylediklerine ve yaptıklarına bakın” diye konuştu.

Hook, “Güçlü bir İran rejimiyle barışçıl bir Ortadoğu hayal etmek zor” ifadelerini kullandı.

Nükleer anlaşmadan çekilmenin yıldönümü öncesi…

Öte yandan bu karar, Trump yönetiminin 2015’te İran’la varılan nükleer anlaşmadan çekilmesinin yıldönümü öncesine denk geldi.

ABD Maliye Bakanlığı 2007 yılında İran Devrim Muhafızları’nın yurtdışı faaliyetlerinden sorumlu olan birimi Kudüs Gücü’nü “teröre destek verdiği” gerekçesiyle yaptırım listesine almış, Kudüs Gücü’nün “İran’ın teröre ve direnişçi gruplara destek verme politikasının temel unsuru” olarak nitelemişti.

Sendika.Org