Zülküf Gezen’in cenazesi polislerce alıkonularak defnedildi

Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde hayatına son veren Zülküf Gezen’in cenazesi, Diyarbakır’a getirilmesi ardından polislerce alıkonularak, Yeniköy Mezarlığı’na götürüldü. Cenaze törenine katılmak istenen HDP’li vekilleri engelleyen polis, “Ben devletim, devlet kararı var. Cenazeye katılamazsınız” dedi

Zülküf Gezen’in cenazesi polislerce alıkonularak defnedildi

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Abdullah Öcalan’ın üzerindeki ağırlaştırılmış tecridi protesto etmek için kendisini asarak yaşamına son veren Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’ndeki Zülküf Gezen’in cenazesi, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda alıkonularak, ailesinden habersiz Diyarbakır’a getirildi.

Sabah 09.50 uçağı ile Diyarbakır’a getirilmesi beklenen cenaze, İstanbul Atatürk Havalimanı morgundan alınarak, Türk Hava Yolları’nın (THY) TK2600 sayılı seferi ile 00.20’de Diyarbakır’a getirildi. Cenazenin Diyarbakır Havalimanı’na iniş yapması ardından Gezen’in ailesini arayan polis, “Bu gece cenazeyi defnedeceğiz. İster katılırsınız, ister katılmazsınız” dedi.

Polis memuru: Ben devletim cenazeye katılamazsınız

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Pero Dündar, Musa Farisoğuları, Remziye Tosun, Nuran İmir, Feleknas Uca, Saliha Aydeniz ve Ayşe Acar Başaran, cenazeyi almak üzere Diyarbakır Havalimanı’na geldi. Havalimanı yüzlerce polis ve zırhlı araçlarla abluka altına alınarak, HDP’li vekillerin geçişi engellendi. Burada vekilleri kalkanlarla çembere alan polis müdürü, milletvekillerinin cenazeye katılmalarına izin vermeyeceğini belirterek, “Ben devletim, devlet kararı var. Aileye taziyede bulunabilirsiniz ama cenazeye katılamazsınız” dedi.

Cenaze polis eşliğinde defnedildi

Daha sonra polis, cenazeyi alarak ranger ve sivil araçlar eşliğinde Yeniköy Mezarlığı’na götürdü. Yeniköy Mezarlığı’nı da zırhlı araçlar ve çevik kuvvet ekipleri ile abluka altına alan polis, HDP’li vekiller Saliha Aydeniz, Semra Güzel ve Nuran İmir’i sürükleyerek mezarlığa girişlerini engelledi. Cenaze, polis eşliğinde bazı aile bireylerinin de katılımıyla defnedildi.

Ayrıca, cenazenin defnedileceği Yeniköy Mezarlığı da polis ablukası altına alındı.

Sendika.Org