YPG-QSD, El-Bağuz’un IŞİD’den tamamen kurtarıldığını duyurdu

YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (QSD) IŞİD’in Suriye’de kontrol ettiği son yerleşim olan El-Bağuz’un tamamen ele geçirildiğini ve örgütün 5 yıl önce ilan ettiği “hilafetin” kesin olarak yenildiğini ilan etti

YPG-QSD, El-Bağuz’un IŞİD’den tamamen kurtarıldığını duyurdu

YPG-QSD, IŞİD’in Suriye’de kontrol ettiği son yerleşim olan Deyrizor’un El-Bağuz ilçesinin IŞİD’den tamamen kurtarıldığını duyurdu.

QSD Basın Sözcüsü Mustafa Bali Twitter’dan yaptığı açıklamada “Demokratik Suriye Güçleri, sözde hilafetin kesin olarak yok edildiğini ve IŞİD’in alandaki hakimiyetinin yüzde yüz olarak sonlandırıldığını ilan ediyor” dedi.

Bali ayrıca, “Bu eşsiz günde, mücadeleleri ile bu zaferi mümkün kılan binlerce şehidimizi de anıyoruz” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray açıklamış, Şam “blöf” olarak nitelemişti

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, dün (22 Mart), ABD Savunma Bakanlığı’nın “IŞİD’in Suriye’de kontrol ettiği herhangi bir toprak kalmadığı” konusunda Başkan Donald Trump’a bilgi verdiğini söylemişti.

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşar el-Caferi ise, ABD’nin IŞİD’in Suriye’de kontrol ettiği herhangi bir toprak kalmadığı açıklamasının blöf olduğunu belirtmişti.

El-Bağuz alındı ama…

IŞİD’in Suriye’deki varlığı El-Bağuz ile sınırlı değil. Örgüt, Suriye ordusunun kuşatmasındaki çöl bölgesinde de varlığını sürdürüyor.

Suriye ordusu ve müttefikleri, Humus vilayeti sınırları içerisindeki Badiya el-Şam’da (Suriye çölü) dağınık biçimde konuşlanan IŞİD militanlarına karşı düşük yoğunluklu operasyonları söz konusu. Ancak İdlip ve çevresine odaklanan Suriye ordusu için bu bölge şimdilik ikinci planda.

YPG’nin kontrol altına aldığı El-Bağuz ile Suriye çölünde IŞİD’in kontrolündeki bölgeler. [Kaynak: Liveuamap]

Bilinen varlığı dışında IŞİD’in hücreleri de aktif bir tehdit olarak varlığını sürdürüyor. Sadece Suriye ve Irak’ta değil, bir şekilde geldiği ülkelere ya da üçüncü ülkelere geçebilen yabancı militanlar da olası IŞİD saldırıları için potansiyel oluşturuyor.

Uluslararası Radikalleşme Araştırmaları Merkezi’nin (ICSR) 2018’de yayımladığı rapora göre, 80 ülkeden en az 41 bin 490 kişi IŞİD’e katılmak için Suriye ve Irak’a geldi. Aynı rapora göre, yabancı militan ve ailelerinden oluşan en az 7 bin 366 kişi ülkelerine geri döndü ve çoğu yargılanarak hapse girdi.

IŞİD’İN SONU GELDİ Mİ?

Sendika.Org