YPG-QSD: El-Bağuz’da sona gelindi, çatışmalar küçük bir cepte sürüyor

YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (QSD), El-Bağuz’da IŞİD’in son mevzilerine girdi, kamplar bölgesini ele geçirdi. El-Bağuz’da çatışmalar küçük bir cepte sürüyor

YPG-QSD: El-Bağuz’da sona gelindi, çatışmalar küçük bir cepte sürüyor

IŞİD’in Suriye’de kontrol ettiği son yerleşim olan Deyrizor’un El-Bağuz ilçesini büyük oranda temizleyen YPG-QSD’nin, kalan sınırlı alana yönelik 1 Mart’ta başlattığı operasyon devam ediyor.

QSD Basın Sözcüsü Mustafa Bali, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, El-Bağuz’da IŞİD militanlarının çatıştığı son alan olan kamplar bölgesini ele geçirdiklerini duyurdu.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, bölgenin kontrol altına alınmasının ardından çok sayıda IŞİD militanı YPG-QSD güçlerine teslim oldu.

QSD komutanlarından Adnan Afrin de El-Bağuz’da küçük bir cepte çatışmaların devam ettiğini açıkladı.

El-Bağuz’dan 64 bin kişi tahliye edildi

QSD Sözcüsü Kino Gabriel, 17 Mart’ta düzenlediği basın toplantısında, ocak ayından bu yana El-Bağuz’dan yaklaşık 64 bin kişinin çıktığını açıklamıştı.

Bunlardan 5 bininin IŞİD militanı olduğunu ve tutuklandığını belirten Gabriel, 25 bininin ise militanların aile bireylerinden oluştuğunu kaydetmişti.

Gabriel’in aktardığına göre, bölgeden tahliye edilen sivil sayısı ise yaklaşık 34 bin.

Sendika.Org